1988: "Ruleta" to ja w bardziej przystępnej wersji

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 14:32
- Już nie raz pokazałem, że potrafię uderzyć w bardzo eksperymentalne rejony, ale "Ruleta" jest inna. Ten album to bardziej przystępna forma mnie, ale też wyzwanie dla moich gości – mówi 1988 producent muzyczny i współtwórca nieistniejącego już duetu Syny.
1988 i Ula Kaczyńska
1988 i Ula KaczyńskaFoto: archiwum prywatne

"Ruleta" to kompilacja ponad trzydziestu artystów i artystek - od mainstreamu do undergroundu, od starych wyjadaczy po newcomerów, od popu po rap czy muzykę eksperymentalną. - Tytuł oddaje zamysł tego krążka – po pierwsze jest to składanka, a nie płyta koncepcyjna i można jej słuchać w dowolnej kolejności. Po drugie – dużo w niej ukrytych znaczeń, na które ktoś trafi albo nie – śmieje się gość Czwórki. – Przed odpaleniem „Rulety” miałem pewne wyobrażenie o tym krążku, jako o albumie producenckim. I miałem trzon artystów, których chciałem zaprosić do współpracy. Ale album robiłem przez trzy lata i ten trzon w oczywisty sposób ewoluował. Intensywnie śledziłem wówczas scenę rapową i przyznam się szczerze, że nawet mnie to trochę zmęczyło – dodaje.

Także praca nad albumem – przynajmniej w pewnym sensie – była przypadkowa, bo nie obowiązywały w niej żadne sztywne reguły. - Czasami pierwszy był tekst, czasami bity. Część rzeczy robiliśmy zdalnie, część spotykając się w studiu – wspomina muzyk. – Tak było z Asthmą i Szczylem, z którymi wspólnie wymyśliliśmy temat "Przypływu", natomiast Włodi, Hades i Siwers sami zaproponowali, że zrobią numer o tym, że "muzyka jest dla nich biletem w jedną stronę".

Pod względem brzmieniowym "Ruleta" jest duszna, mroczna i basowa. Ale to nie wszystko, co usłyszą na niej słuchacze. – Nie myślę o muzyce w kategoriach gatunkowych podziałów, wręcz odwrotnie - staram się tego unikać, bo nie wiem, czy w moich poszukiwaniach kiedyś się zatrzymam i w jakim to stanie się miejscu - przyznaje 1988. – Bas mam w sercu i takie numery jak z "Grudy" czy "Ring The Alarm" na pewno będą jeszcze ode mnie wychodzić. Ale jestem otwarty na współpracę z ludźmi. W planach mam drugą płytę z Włodim, działamy też z Hadesem i Kosim, ale będą też projekty poza hip-hopem. Niestety nie mogę o nich jeszcze nic mówić, oprócz tego, że będą to piosenki.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez 1988 (@1988synu)

Sprawdź także:

1988 ft. Kacha, Margaret - Bajkał / RULETV

Na "Rulecie" są też dziewczyny – i jak podkreśla producent – bardzo wartościowe artystki. - Raperki w Polsce nadal są w mniejszości, czego do końca nie rozumiem, patrząc na to, co dzieje się w Stanach i w Wielkiej Brytanii. A szkoda, bo szczerze mówiąc, lepiej mi się pracuje z kobietami i wolałbym, żeby było ich więcej na "Rulecie" - dodaje rozmówca Uli Kaczyńskiej.

Posłuchaj
54:00 2022_06_08 09_05_56_PR4_Wszystko_gra.mp3 1988 o "Rulecie". Jaka jest jego nowa płyta? (Wszystko gra/Czwórka)  

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Przemysław Jankowiak (1988)

Data emisji: 08.06.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Coals: "Tamagotchi" to muzyka tła, "Rewal" jest do śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 15:50
- Nadal jesteśmy między offem a mainstreamem, ale otworzyły się przed nami drzwi, dzięki którym może uda nam się wypłynąć na szersze wody - zapowiada duet Coals. Nowa EP-ka zespołu nosi tytuł "Rewal" i jest dostępna w wersji cyfrowej.  
rozwiń zwiń