"Z alfabetu muzycznego układam swoje frazy". Jacek Prościński o wh0wh0

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:00
Jacek Prościński jest od lat aktywny na trójmiejskiej scenie. W projekcie wh0wh0 doskonali indywidualny styl gry na perkusji. I w tej odsłonie wystąpi na Up To Date Festival, na Czwartej Scenie Czwórki. 
wh0wh0: Jacek Prościński
wh0wh0: Jacek Prościński Foto: Christiana Melnyk/ mat. prasowe

Studiowałem na Wydziale Instrumentalistyki Jazzowej, ale wiedziałem, że chcę uniknąć zmanierowania i identyfikacji jako muzyka jazzowego. Nauczyłem się alfabetu, ale frazy układam po swojemu wh0wh0

- Od lat staram się unikać gatunkowych ram. Żyjemy w tak eklektycznym świecie, że jednoznaczna definicja muzyczna jest przekleństwem - mówi Jacek Prościński. - Staram się czerpać i inspirować antypodami muzycznymi. Jako wh0wh0 łączę odmienne i często niepasujące do siebie stylistyki, które w jakimś stopniu są interaktywne. 

wh0wh0 - lal0lagi LIVE (March 2020) / Coastline Northern Cuts

Posłuchaj
utdf 1200.jpg
Ekipa Up To Date przejęła Czwórkę. Posłuchaj, co się działo

Debiutancki album "Self-Titled" wh0wh0 - wydany przez trójmiejski label Coastline Northern Cuts - ukazał się w tym roku i prezentuje intensywne elektroniczne brzmienie, kojarzące się z muzyką wyprodukowaną na maszynach, ale wykreowane organicznie, przez solowego perkusistę. - W 95 proc. album jest oparty na perkusji, która uległa zelektryfikowaniu - wyjaśnia artysta. - Perkusja akustyczna była dla mnie pretekstem, by wyzwolić z niej dźwięki harmoniczne. Na padach tworzę dźwięki basowe, a wszystko to oparte jest na graniu w czasie rzeczywistym.  

Posłuchaj
49:58 2021_09_01 09_04_01_PR4_Wszystko_gra.mp3 Jacek Prościński o projekcie wh0wh0 i festiwalu Up To Date w Białymstoku (Wszystko gra/Czwórka)

U artystów "eksperymentalnych" podziwiam determinację i konsekwencję. O ile mam problem z definicją siebie, to to, co nasz łączy, to ciekawość i eksploracja terenów, które leżą na styku różnych brzmień wh0wh0  

Koncertom live towarzyszy autorska oprawa wizualna, wymyślona przez Marcina Szulca, która jest obsługiwana przez specjalny zespół powiązany z wydawnictwem. - W wersji koncertowej nie opieram się o żadną sesję, tylko o "wypukany" przeze mnie dźwięk. To oczywiście stwarza pewne ograniczenia, ale wydaje mi się, w tym przypadku wychodzi to na korzyść - dodaje rozmówca Uli Kaczyńskiej.

Zobacz także: Czwórka na Up To Date Festival >>>

3 września - w piątek - Jacek Prościński wystąpi na Czwartej Scenie Czwórki, na festiwalu Up To Date w Białymstoku. - Od lat śledzę to, co dzieje się na Up To Date i zawsze jestem pod wrażeniem line-up'u. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem do niego dołączyć - mówi gość Czwórki.   

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Jacek Prościński (wh0wh0)

Data emisji: 01.09.2021

Godzina emisji: 9.05

mat. prasowe/kulCzytaj także

Sarapata: w elektronice ważne są dla nas wątki emocjonalne

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:00
- Pełne porozumienie muzyczne osiągnęliśmy z bratem mniej więcej na etapie liceum. Naszym "guilty pleasure" był Scooter, ale to Jon Hopkins przyczynił się do zdefiniowania brzmienia naszej muzyki - opowiada Michał Sarapata, połowa duetu Sarapata, mocnego debiutu na polskiej scenie elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bardzo długa "Noc". Przybysz i Skarby remiksują Baascha

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 10:30
Minął rok od premiery nowej płyty Baascha. W wakacje "Noc" ukazała się na winylu, a 27 sierpnia do sieci trafi "NCRMX". - To wydawnictwo z remiksami utworów z "Nocy", którego największą wartością jest to, że potrafi bardzo zaskoczyć - opowiada Baasch.   
rozwiń zwiń