Natalia Nykiel: w pandemii wyszły na wierzch wszystkie moje pająki

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 14:50
- To, że siedzieliśmy w zamknięciu, miało duży wpływ na mój nowy album. Pozbawiona bodźców zewnętrznych zaczęłam wsłuchiwać się w siebie i nagle powychodziły mi w głowie wszystkie pająki. Ta płyta będzie bardzo osobista - zapowiada Natalia Nykiel.
Natalia Nykiel
Natalia NykielFoto: Universal Music/mat. prasowe

Energię Warszawy czuję, odkąd tu przyjechałam. Jako studentka pierwszego roku często wypożyczałam rower, jeździłam po mieście i uczyłam się tego miejsca. Wtedy też zdałam sobie sprawę, że tragiczna przeszłość zawsze będzie kroczyć w parze z nadzieją na lepszą przyszłość Natalia Nykiel

Właśnie ukazał się nowy singiel zapowiadający to wydawnictwo. - "Królestwo" to mocny element tego krążka i chyba najbardziej filmowa piosenka w moim dorobku, choć inspiracją dla niej nie było kino, tylko książka "Król" Szczepana Twardocha - opowiada gość Czwórki. - Jestem zafascynowana Warszawą. Jej historią i transformacją, a szczególnie uwiodła mnie wizja tego miasta z dwudziestolecia międzywojennego. Ale im dłużej słucham sobie teraz tej piosenki, tym bardziej jestem przekonana, że udało mi się napisać uniwersalny tekst, który wywodzi się z przeszłości, ale mocno jest zakotwiczony w teraźniejszości.

Posłuchaj
54:55 2021_09_08 09_04_56_PR4_Wszystko_gra.mp3 Natalia Nykiel zdradza szczegóły dotyczące nowej płyty. Będzie mrocznie, nostalgicznie i bardzo filmowo (Wszystko gra/Czwórka)

 

Posłuchaj także
natalia nykiel portal 1200.jpg
"Śmierć w Amazonii". Natalia Nykiel czyta Artura Domosławskiego

Piosence towarzyszy teledysk, w którym po raz pierwszy tak dużą rolę odgrywają tancerze. - Postawiliśmy wszystkie siły na choreografię i uważam, że to, co oni odegrali w tym teledysku, jest spektakularne - podkreśla rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Ponieważ także w nim wystąpiłam, nie miałam okazji przyglądać się całej pracy, ale pamiętam, że byłam obecna w trakcie kręcenia sceny, w której główna bohaterka połyka kawałek kamienia. Cała ekipa zamarła i wszyscy mieliśmy ciarki. Ale o to nam chodziło, żeby wzbudzić emocje.  

Natalia Nykiel - Królestwo / Natalia Nykiel

Coraz bardziej ciągnie mnie w stronę żywych instrumentów, jestem wielką fanką smyków. Inspiruje mnie także muzyka filmowa i to będzie słychać na nowym materiale Natalia Nykiel

Nowa płyta Natalii Nykiel prawdopodobnie ukaże się jeszcze w tym roku. Nad premierowymi piosenkami artystka pracowała z producentem Michałem "Foxem" Królem, z którym stworzyła także wcześniejsze albumy. - Przy każdym krążku współpraca wyglądała nieco inaczej, a nasza relacja cały czas ewoluuje. Teraz jesteśmy na etapie dużego luzu, ale też po raz pierwszy towarzyszyłam "Foxowi" na każdym etapie aranżu - dodaje artystka.

Kulisy Kultury. Natalia Nykiel o sztuce latania / Polskie Radio

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Natalia Nykiel

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Alternatywne r'n'b czy poezja śpiewana? Kroki o EP-ce "Szkoda"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:30
Trudno im dotrzymać kroku, bo choć mieli dwa lata przerwy, to w tym roku wydali już dwie EP-ki. Najnowszy minialbum zespołu Kroki nosi tytuł "Szkoda" i szkoda, że jest taki krótki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roziskrzony namiętnością Wrocław. Historia duetu Husky

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 14:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem o piosence "Iskrzy, iskrzy" i historii duetu Husky opowiadają Patrycja Hefczyńska i Jacek Dojwa. 
rozwiń zwiń