Roziskrzony namiętnością Wrocław. Historia duetu Husky

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 14:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem o piosence "Iskrzy, iskrzy" i historii duetu Husky opowiadają Patrycja Hefczyńska i Jacek Dojwa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukasz Siekacz/Shutterstock.com

Posłuchaj
09:25 HUSKY - ISKRZY - byl sobie numer.mp3 "Iskrzy, iskrzy". Husky o polskiej elektronice po 2000 roku i płycie "Zgadnij" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Muzykę tworzyłem wtedy w pokoju, w takim, w którym mieszkają zazwyczaj studenci. Biurko, materiały dydaktyczne, notatki, laptop, głośniki i pokaźna kolekcja CD, czyli źródło moich sampli. które wykorzystałem m.in. w "Iskrzy, iskrzy" Jacek Dojwa

- W 2000 roku w muzyce sporo się działo, rządziło techno, scena didżejska była mocno rozkręcona, a ja już od kilku lat grałam imprezy. To był dobry moment na nagrywanie elektroniki - wspomina Patrycja Hefczyńska, wokalistka i autorka tekstów. - Oprócz stricte tanecznych projektów, były też takie, które inspirowały się muzyką slow beatową. M.in. Futro i Husky - dodaje muzyk i kompozytor Jacek Dojwa.

ISKRZY ISKRZY - HUSKY / żr. YouTube / Szymon Kukanow

Duet powstał w 2001 roku we Wrocławiu. Ich debiutancka płyta "Czy słyszysz?" ukazała się w 2001 roku, cztery lata później ukazał się krążek "Zgadnij". - Mówi się, że druga płyta powinna być dojrzalsza od debiutu i w pewnym sensie "Zgadnij" było przełomowe - opowiadają muzycy. - Zaczynaliśmy dobrze rozumieć, jak działa polska scena muzyczna i czego można się po niej spodziewać. Jako duet byliśmy też dużo lepiej skomunikowani, wytworzyła się między nami synergia.

Sprawdź także:

Po wydaniu "Zgadnij", "Iskrzy, iskrzy" zaczęło żyć własnym życiem. Piosenka trafiła do radia, spodobała się słuchaczom, a kilka fajnych osób zrobiło jej remiksy Patrycja Hefczyńska 

Pierwszą piosenką, która powstała na płytę, było "Iskrzy, iskrzy". Dziś ten utwór to wizytówka Husky'ego. - Tekst napisałam we Wrocławiu, z którym byłam wtedy związana. To był moment, kiedy byłam bardzo zakochana i chciałam użyć porównania, które byłoby mocne. Stąd wers: "napięcie między nami takie, że można by oświetlić Wrocław" - wyjaśnia Patrycja Hefczyńska. - Komponując ten aranż, poszedłem w spokojniejszą stronę z dubową wibracją. Ale po sugestiach wytwórni przygotowałem nową, taneczną wersję z house'owym bitem. Przekazałem ją Patrycji i Agimowi Dzeljilji, którzy dograli wokale. Przyznam się, że efekt ich pracy kompletnie mnie zaskoczył. Spodziewałem się, że "Iskrzy, iskrzy" będzie zaśpiewane. Tymczasem było melorecytowane - dodaje Jacek Dojwa.   

Duet Husky Duet Husky

I choć dziś duet Husky już nie istnieje, to ich płyta "Zgadnij" uchodzi za jeden z najbardziej zmysłowych albumów wydanych w Polsce na początku XXI wieku.    

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Ula Kaczyńska

Data emisji: 02.09.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Sarapata: w elektronice ważne są dla nas wątki emocjonalne

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:00
- Pełne porozumienie muzyczne osiągnęliśmy z bratem mniej więcej na etapie liceum. Naszym "guilty pleasure" był Scooter, ale to Jon Hopkins przyczynił się do zdefiniowania brzmienia naszej muzyki - opowiada Michał Sarapata, połowa duetu Sarapata, mocnego debiutu na polskiej scenie elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwalia z przyszłości. O muzyce projektu Skarby

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 09:30
Mieszanie fascynacji polską muzyką rozrywkową, jazzową i big-beatową, połączoną z samplami zarówno z kronik filmowych, jak i fragmentów legendarnych rodzimych filmów, to znak rozpoznawczy twórczości Tomasza Stempniewicza, twórcy projektu Skarby.
rozwiń zwiń