Chris Hadfield o etykiecie bywania w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 15:40
W kosmosie nie jest łatwo podrapać się w nos, bo kombinezon astronauty jest piekielnie niewygodny. - O tym, jak wygląda życie w kosmosie można dowiedzieć się z książki Chrisa Hadfielda "Kosmiczny poradnik życia na Ziemi" - przekonuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • O książce "Kosmiczny poradnik życia na ziemi" i jej autorze Chrisie Hadfieldzie opowiada Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik (Audycja nr 1/Czwórka)
Podczas swoich licznych misji Chris Hadfield musiał między innymi włamać się do stacji kosmicznej z pomocą żołnierskiego noża oraz wyrzucić żywego węża z kabiny samolotu, który właśnie pilotował
Podczas swoich licznych misji Chris Hadfield musiał między innymi włamać się do stacji kosmicznej z pomocą żołnierskiego noża oraz wyrzucić żywego węża z kabiny samolotu, który właśnie pilotowałFoto: Pixabay/WikiImages/dom. publiczna

Chris Hadfield będąc dzieckiem zobaczył, jak Neil Armstrong wylądował na Księżycu i postanowił pójść w jego ślady. - Było to o tyle absurdalne, że, jego rodzinny kraj, Kanada, nie miała wówczas nawet agencji kosmicznej - tłumaczy gość Czwórki. Hadfield jednak dopiął swego i w kosmosie spędził prawie 4000 godzin.

W audycji Karol Wójcicki tłumaczy również, jak zostać kosmonautą i kiedy zacząć przygotowywać się do tej profesji. Nasz gość wylicza też, w czym Chris Hadfield przypomina Marka Watney'a, bohatera kultowego już filmu "Marsjanin"

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzi: Mariusz Infulecki

Gość: Karol Wójcicki (popularyzator nauki, Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 15.06.2016

Godzina emisji: 8.10

kul/gs

Czytaj także

Astronomia jak ornitologia - królowe nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 14:56
- Astronomia jest wyjątkową dziedziną nauki - ma ogromne rzesze miłośników. Drugą taką nauką jest ornitologia - mówi dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cztery dychy". Lem i kosmiczne audycje sprzed 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 14:04
W cyklu "Cztery dychy" przenieśliśmy się w czasie do połowy lat 70. ubiegłego stulecia, by zaprezentować Wam specjalne wydanie audycji, w której udział wziął m.in. wybitny polski futurolog Stanisław Lem.
rozwiń zwiń