Polskie Radio
Section05
Karol Wójcicki

Co czeka nas w 2024 roku na niebie? Karol Wójcicki: hitem będzie całkowite zaćmienie Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne 8 kwietnia. Będzie je można obserwować z obszaru Meksyku i Stanów Zjednoczonych. - To będzie wielkie święto, wielka frajda. Wiem już, że masa ludzi z Polski szykuje się do wyjazdu - powiedział w radiowej Jedynce Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy z portalu "Z głową w gwiazdach".
Zobacz więcej na temat:  Karol Wójcicki Roman Czejarek astronomia słońce księżyc gwiazdy

Magia nocnego nieba i czar Skandynawii. Gościem Trójki był Karol Wójcicki

Zapierające dech forty, zorze polarne i urocze miasteczka składające się z czerwonych, drewnianych domków. Skandynawia to kraina niezwykła, którą warto odwiedzić i poznać. Dlaczego czasami ciągnie nas do miejsc znajdujących się niemal na skraju świata? Co nas w nich zachwyca? Gościem "Zagadkowej niedzieli" był podróżnik i popularyzator nauki Karol Wójcicki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Skandynawia zorza polarna Karol Wójcicki NAUKA astronomia Norwegia podróże Kasia Stoparczyk

Kolorowe światła na nocnym niebie. Zagadkowe zorze polarne

Zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym – tak brzmi encyklopedyczna definicja zorzy polanej. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, ma jednak swoje własne wyjaśnienie. – Zorza polarna to kolorowe światła wijące się jak gwiezdny wąż. Zachowuje się trochę jak fajerwerki! – tłumaczył gość "Zagadkowej niedzieli".
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dzieci kosmos NAUKA Karol Wójcicki

Życie na Wenus? Niezwykłe odkrycie naukowców

Międzynarodowa grupa badawcza ogłosiła wykrycie w chmurach na Wenus rzadkiej cząsteczki fosforowodoru. To gaz, który, zgodnie z aktualną wiedzą, produkowany jest albo w laboratoriach, albo przez istoty żywe. - Do tej pory nie byliśmy tak blisko odnalezienia śladów życia w kosmosie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Karol Wójcicki. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Marzena Kawa Roman Czejarek Karol Wójcicki kosmos astronomia

"W astrofotografii bijemy się o każdy foton"

- Majowy czas jest znakomity do oglądania Drogi mlecznej w Polsce. To najlepszy czas - mówi Karol Wojcicki, popularyzator nauki. - Droga mleczna to jest nasza galaktyka, w której mieszkamy. Skupisko setek miliardów gwiazd. Kojarzymy ją głównie z latem, jasną wstęgą ciągnącą się przez niebo - dodaje. A jak ją pięknie fotografować?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Karol Wójcicki aparat aparat fotograficzny przyroda natura zorza polarna niebo hobby NAUKA

Obalamy mity dotyczące zmiany czasu

Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z pociągami, kiedy następuje zmiana czasu? Albo czy ma ona wpływ na nasze zdrowie? Wokół przestawiania zegarków narosło już wiele mitów i legend. O ich weryfikację poprosiliśmy przedstawicielkę PKP Intercity oraz popularyzatora nauki, który przy okazji wytłumaczył nam, skąd właściwie wziął się pomysł przestawiania zegarków dwa razy w ciągu roku.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu Karol Wójcicki PKP Intercity PKP TYLKO U NAS

Obserwacje gwiazd. "W Bieszczadach niebo jest bliżej Ziemi"

- W Bieszczadach można odnieść wrażenie, że niebo jest bliżej Ziemi. Jeśli jesteśmy w miejscu, w którym mamy mało sztucznych świateł, a bogactwo tych naturalnych od gwiazd, to faktycznie można odnieść wrażenie, że niebo wisi nam nad głowami – mówił w Polskim Radiu 24 Karol Wójcicki. Astronom obserwuje właśnie niebo w Bieszczadach. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niebo astronomia Bieszczady Karol Wójcicki