"Wtedy miałem na myśli coś" - Józef Skrzek o SBB

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 11:01
Multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor opowiadał nam nie tylko o początkach swojej muzycznej drogi u boku Tadeusza Nalepy, o "europejskim szlifie" z Czesławem Niemenem, ale także o nowej płycie SBB w starym składzie.
Audio
  • Wywiad z Józefem Skrzekiem o muzycznych początkach i nowym albumie SBB "Za linią horyzontu" (Wolę Starsze, Wolę Młodsze/Czwórka)
Józef Skrzek i Jacek Kruczek w Polskim Radiu
Józef Skrzek i Jacek Kruczek w Polskim RadiuFoto: Czwórka

Posłuchaj także:
jabłoński wojciech kult2 1200.jpg
"Wstyd" - nowa płyta Kultu

U Tadeusza Nalepy w Breakoucie Józef Skrzek grał na basie i uczył się "jak wyglądać na scenie" - Musiałem zrobić sobie specjalne stroje u krawcowej. Po roku stwierdziłem, że chcę założyć własną kapelę - wspomina.

- Przez parę dobrych miesięcy SBB ćwiczyło i grało w piwnicach. Gdy bieda była straszna dostałem wiadomość od Czesława Niemena - chciał mnie zaprosić do produkcji międzynarodowej. Posłuchał nas i spodobało mu się - mówi Józef Skrzek. Razem z legendarnym wokalistą nagrali między innymi nietypową wersję hitu "Dziwny jest ten świat" czyli "Strange is This World", wydaną w 1972 roku w Niemczech.

W latach 80. drogi muzyków się rozeszły. Jak zatem w 2014 doszło do reaktywacji pierwotnego składu SBB (Skrzek, Piotrowski, Apostolis), której owocem jest wydany we wrześniu przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia krążek "Za linią horyzontu"? I jak przy jego tworzeniu doszło do współpracy z Reinholdem Mackiem, światowej sławy reżyserem dźwięku, który współpracował m.in. z Electric Light Orchestra, Queen, Extreem czy Black Sabbath?

Dowiecie się tego z nagrania audycji, w której słuchaliśmy utworów Tadeusza Nalepy, Czesława Niemena i SBB.

***

Tytuł audycji: "Wolę Starsze, Wolę Młodsze"

Prowadzi: Jacek Kruczek

Gość: Józef Skrzek

Data emisji: 1.11.2016

Godzina emisji: 00.35

jsz/kul


Czytaj także

"2005 YU55" - literacki krążek Comy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 09:00
W roku, w którym nagrodą Nobla wyróżniono Boba Dylana, Coma wydaje album, którego "punkt ciężkości został przełożony na warstwę literacką". O procesie jego tworzenia opowiada w "Rock Bloku" Piotr Rogucki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fair Weather Friends wystąpili na scenie muzycznej Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 14:30
Fair Weather Friends pochodzą z Czeladzi, a swoją muzyką nisko kłaniają się tanecznym brzmieniom lat 70. i 80. oraz współczesnej elektronice. Wkrótce cały koncert oraz galeria dostępne będą na naszej stronie!
rozwiń zwiń