Edukacja seksualna w szkołach do poprawki

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 12:32
Lekcje edukacji seksualnej w szkołach oceniane są przez uczniów bardzo nisko. Co zrobić, żeby zmienić tę sytuację i czy jest możliwe wypracowanie idealnej koncepcji takich zajęć?
Audio
  • - W polskich szkołach edukacja seksualna za często miesza się z religią - przekonywał seksuolog Andrzej Grużewski (Czwórka/Strefa Prywatna)
Dobry nauczyciel potrafi zarazić uczniów swoją pasją
Dobry nauczyciel potrafi zarazić uczniów swoją pasjąFoto: Glow Images/East News

Gość Czwórki, seksuolog Andrzej Gryżewski, jako największy problem uznał to, że nauczyciele podchodzą do lekcji edukacji seksualnej bardzo bezpiecznie. Jako przykład podał temat antykoncepcji. - Niby się o niej rozmawia, ale najczęściej bez uwzględnienia najnowszych metod. W większości jest to przedłużenie nauk kościoła. W efekcie to bardziej przypomina metody planowania rodziny, a nie antykoncepcji - przekonywał.
Podręczniki wykorzystywane do nauki edukacji seksualnej ekspert również ocenił nisko. Jego zdaniem nie są one atrakcyjne dla uczniów, którzy wolą sięgnąć do internetu. W efekcie bardzo szybko trafiają na pornografię, która zaburza u wielu młodych ludzi spojrzenie na akt seksualny. W dalszej części rozmowy Gryżewski przedstawił swój punkt widzenia na to, jak należałoby uczyć dzieci i młodzież, podał też kilka źródeł, do których warto sięgnąć.
***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadziła: Katarzyna Węsierska

Gość: Andrzej Gryżewski (seksuolog, psychoterapeuta)
Data emisji: 20.12.2014
Godzina emisji: 11.00
ac, pg

Czytaj także

Nauczyciele pozwalają uczniom na zbyt wiele? "Powinniśmy być bardziej asertywni"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 09:00
Choć jeszcze przed kilkunastu laty przedstawiciele zawodu nauczyciela budzili szacunek i respekt, a w szkołach panowało przekonanie, że to oni zawsze mają rację, obecnie są gnębieni przez uczniów, nagrywani, a w czasie konfliktów rodzice często stają po stronie swoich dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie spieszmy się z seksem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 14:23
Czy inicjacja seksualna zawsze oznacza "ten pierwszy raz"? I czy można ją właściwie zdefiniować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc seksualna wśród nastolatków. Gdy dzieci krzywdzą dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 12:39
Ten typ przemocy serwują młodym ludziom nie tylko dorośli, ale także rówieśnicy. Naciski i szantaż, mające na celu wymuszenie inicjacji, to także przemoc.
rozwiń zwiń