Ciałopozytywność. Jak pokochać swój wygląd?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 14:16
Ciałopozytywność to akceptacja naszej fizyczności bez względu na wygląd - figurę czy kolor skóry. 
Audio
  • Czym jest ciałopozytywność? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/WAYHOME studio

To nie tylko trend. W jednym z badań w Wielkiej Brytanii aż 89 procent dziewcząt (wieku 14 -21 lat) przyznało, że czuje nieustanną presję dotyczącą wyglądu. Co szósta badana przyznała, że przynajmniej raz w życiu zdecydowała się zostać w domu, bo martwiła się tym, jak wygląda. O presji coraz częściej zaczynają mówić też mężczyźni. Na nich również wpływają wzorce pojawiające się, chociażby w mediach społecznościowych.

- Ciałopozytywność to akceptacja swego ciała bez względu na to, jakie ono jest - w każdym rozmiarze - mówi Kamila Sitkowska, psycholog i psychoterapeuta. - Ja to rozumiem jako rodzaj tolerancji, nie tylko wobec drugiej osoby, ale też wobec samego siebie - dodaje.

Moje ciało nie musi wyglądać jak pewien ideał, niezależnie jaki on jest i kto go wymyślił Kamila Sitkowska

Gość Czwórki zwraca uwagę, że każdy z nas może pomyśleć, co z tego trendu możemy "wziąć" dla siebie. - Od pewnego czasu ciało stało się interesujące - zauważa specjalistka. - W psychoterapii też bardziej koncentrujemy się na ciele niż kilka lat wcześniej. Nasze ciało ma coś do powiedzenia, mamy pewną relację z naszym ciałem - podkreśla. 


Kamila Sitkowska fot. Magdalena Żelazowska/Czwórka Kamila Sitkowska fot. Magdalena Żelazowska/Czwórka

Kiedy mogą pojawić się problemy z akceptacją swego ciała? Czy ciałopozytywność przekłada się na rzeczywistość? Czy w całym tym ruchu chodzi tylko o nieogolone damskie pachy? Jak wiele osób dziś odczuwa presję związaną z wyglądem? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Kamila Sitkowska (psycholog i psychoterapeuta) 

Data emisji: 12.11.2019

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń