Juror plebiscytu Nieprzeciętni 2022. "Zadbaj o mózg, a on zadba o ciebie"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 12:51
- Nasz mózg ma znakomite możliwości regeneracyjne, jednak pod wpływem traumy albo długotrwałego stresu jego możliwości spadają, staje się on mniej elastyczny. Ten proces jest odwracalny, choć jest to żmudne i długotrwałe - mówił psycholog Łukasz Polikowski, juror plebiscytu Nieprzeciętni 2022.
Łukasz Polikowski
Łukasz PolikowskiFoto: arch.pryw.

- Każdy człowiek miewa cięższe okresy i czasem mniej radzi sobie w życiu, ale granice zdrowia psychicznego to dyskusyjne zagadnienie i sprawa niezwykle indywidualna - przekonywał Łukasz Polikowski. - Można uznać, że jeśli ktoś nie ma konkretnej choroby, to jest zdrowy. Wciąż jednak może to być osoba głęboko nieszczęśliwa - zaznaczył gość Czwórki. Jak podkreślił, wiele zależy od perspektywy, z której oceniamy zdrowie własne i innych. - Psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie powiązane, a fizyczność niesłychanie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli coś złego dzieje się z ciałem, obniża to humor, więc na człowieka należy patrzeć holistycznie. 

Jak mówił, można próbować samemu badać swoje zdrowie psychiczne, ale po pomoc warto zgłosić się do specjalisty. - Jeśli mamy niepokojący objaw, albo zespół objawów i dostrzegamy go, warto próbować diagnozować się u specjalisty. Zaburzenia i choroby są łatwiejsze do definiowania niż to, że ludzie są szczęśliwi, żyją pełnią życia i są usatysfakcjonowani - mówił. Jak tłumaczył, podstawowym elementem, na podstawie którego oceniamy nasz stan psychiczny, jest nastrój. - Bywa, że mamy chandrę, albo nawet długotrwały smutek, jednak często związane to jest z wydarzeniami w naszym życiu. Jeśli ten stan trwa przez lata i nie potrafimy z niego wyjść samodzielnie, jest to powód do niepokoju - podkreślał.

Posłuchaj
28:50 czwórka strefa prywatna 2022_06_01-20-16-32.mp3 Jak dbać o swój mózg i jakie są jego możliwości - mówił Łukasz Polikowski (Strefa prywatna/Czwórka) 

Każdego roku jedna na cztery osoby doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, przy czym same zaburzenia depresyjne i lękowe dotykają ponad 500 mln osób na świecie - wynika z badań, które w swojej książce "Psycho-logika" zawarł Dean Burnett, neurobiolog i popularyzator nauki. - Nasz mózg jest plastyczny, przez całe życie się zmienia, w fantastyczny sposób potrafi się regenerować - podkreślił gość Czwórki. - Tymczasem doświadczenie stresu - zarówno jednego poważnego wydarzenia, jak i przewlekłego "małego stresu" - bardzo osłabia nasze neurony i sprawia, że tracimy neuroplastyczność. Przez to mamy problem ze zdrową regulacją emocjonalności. Każdy neuron w mózgu mocno i szybko reaguje na stres, więc jeśli utrzymujemy dyskomfort psychiczny, te umiejętności szybko się wyczerpią - powiedział. - Poza tym nasz mózg "rzeźbi się" i przyzwyczaja do problemów, dlatego jeśli wyjdziemy z jednego problemu, często wpadamy w kolejny, to dotyczy m.in. uzależnień. To nie musi się wydarzyć, ale może - z dużym prawdopodobieństwem.

Czytaj także:

Jak tłumaczył, mózg można ćwiczyć, stymulowanie tego organu do regularnej pracy i aktywności skutecznie poprawia jego kondycję. - Kiedy zapamiętujemy, uczymy się języków, podejmujemy życiowe decyzje i wychodzimy z toksycznego środowiska - niwelujemy sobie stresowe bodźce, tworzymy kolejne połączenia neuronalne - mówił Łukasz Polikowski. - Warto też odpoczywać, nie wymagać od siebie 200 proc. normy. Pamiętajmy o ładowaniu baterii - podkreślił. 

___

Gość Czwórki jest także jurorem plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. - Ludzie nieprzeciętni potrafią mieć pozytywny wpływ na swoje otoczenie, być inspiracją i zmieniać jakość życia osób wokół siebie - tłumaczył. "Nieprzeciętni" to akcja adresowana do tych, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania i tworzą wyjątkowe rzeczy. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Słuchacze mogli do 17 kwietnia zgłaszać kandydatury spośród rodziny, przyjaciół, znajomych czy współpracowników, a nawet samych siebie, a jury wybrało już finałową dziesiątkę.

GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA TUTAJ! <<<

Do wygrania cenne nagrody: cyfrowe radioodbiorniki, a także słuchawki i głośniki Bluetooth. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Łukasz Polikowski (psycholog, autor kanału "Człowiek Absurdalny", juror plebiscytu Nieprzeciętni)

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 20.08

kd