Dlaczego warto współczuć? "To jest podstawa człowieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 13:26
- Współczucie wcale nie oznacza "czucia". To przede wszystkim motywacja do działania i samo działanie - mówi psycholog Julia Wahl. - Współczucie po prostu wszystkim się opłaca, bo sprawia, że zarówno nam jak i innym łatwiej się żyje. 
Audio
  • O współczuciu, trudnych emocjach i skomplikowanych relacjach z innymi ludźmi w rozmowie z Julią Wahl (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pressmaster/Shutterstock.com

strefa-prywatna.jpg
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Audycja "Strefa prywatna" >>>

Jak przekonuje, współczucie "składa się" z dwóch elementów. – Pierwszy to wrażliwość: dotyka nas to, czego doświadcza druga osoba, jej cierpienie. Drugi, to działanie, bo jednocześnie chcemy pomóc zniwelować to cierpienie – mówiła psycholog. Jak podkreślała, należy odróżniać współczucie od empatii. - Empatia afektywna związana jest z czuciem: odczuwam to, co druga osoba. A empatia mentalna to zrozumienie: rozumiem twoje emocje - mówiła rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Warto tu dodać, że w tym drugim rodzaju empatii przodują psychopaci. Nie potrafią zaś współczuć.

ZOBACZ TAKŻE Depresja dzieci - jak ją rozpoznać? >>>

Współczucie powinno być mądre, co w definicji gościa Czwórki oznacza umiejętne podejście do tego, czego doświadcza druga osoba. - Samo dostrzeżenie czyjegoś problemu i powiedzenie "współczuję ci" jest miłe dla tej osoby, ale nie wystarczy - tłumaczyła psycholog. Jak tłumaczyła, dużo trudniejsze od współczucia innym jest przyjmowanie współczucia od nich. - Mogą się tu pojawiać skojarzenia z litowaniem się nad sobą. Tymczasem to antyteza współczucia. Litowanie zawsze jest w pozycji wyższościowej. Współczucie nie obniża niczyjej wartości, nie ma w nim też miejsca na porównywanie się - tłumaczyła. 

ZOBACZ TAKŻE Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki? >>>

Mówiła także o "współczuciu głupca", czyli zachowaniu, które pojawia się, gdy wcale nie chcemy być dla drugiej osoby mili, ale pozorujemy to, by wypaść dobrze w oczach osób trzecich. Zdradziła też, czemu to właśnie współczucie jest jednym z elementów, które pozwoliły ludzkości przetrwać i dlaczego każdy z nas takiego współczucia czasem potrzebuje. Jak współczucie ma się do życiowej odwagi i czy da się je wytrenować?

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Julia Wahl (psycholog, trener uważności oraz współczucia, współtwórczyni Polskiego Towarzystwa Mindfulness, założycielka i dyrektorka The Mind Institute, autorka wstępu do książki "Uważne współczucie")

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 20.09

kd/kul