Depresja dzieci. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 10:00
Depresja jest chorobą, która coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. W młodym wieku jest tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna dla najbliższego otoczenia - mylona z buntem i złym wychowaniem. 
Audio
  • Jak pomóc młodym w walce z depresją, jak jej nie przegapić, jak nie pomylić z młodzieńczym buntem (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw, wśród których ryzyko podjęcia próby samobójczej jest najgroźniejsze.

- Na numer Antydepresyjnego Telefonu często dzwonią rodzice. Mówią o dzieciach, które są prześladowane, bite, nie radzą sobie w nauce, mają utrudniony kontakt z rówieśnikami. Pytają jak sobie z tym poradzić, jak pomóc dziecku - zdradza Agnieszka Żochowska, psycholog, dyżurująca przy telefonie. - Granica pomiędzy przygnębieniem dziecka, a depresją jest bardzo cienka, nieuchwytna dla samych rodziców. Ja też przez telefon nie jestem w stanie tego stwierdzić - dodaje. 

Młodzi ludzie oceniają siebie, przez to, jak są postrzegani przez innych Agnieszka Żochowska

Ekspertka podkreśla, że depresja i zaburzenia nastroju nie biorą się znikąd. Dużym zagrożeniem XXI wieku są telefony, komputery, osamotnienie, brak wyjść z domu. - Młodzi wielokrotnie chcą dorównać osobom, które im imponują, które widzą w telefonie: na Instagramie, na Facebooku - objaśnia. 

Kto dzwoni pod telefon zaufania? Czy problem depresji dotyczy w jednakowym stopniu dziewczynek i chłopców? Czy często dzwoni młodsza młodzież, dzieci? Jak pomóc dziecku w walce z depresją? Jak nie bagatelizować problemu? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszka Żochowska (psycholog, dyżurująca przy Antydepresyjnym Telefonie Forum Przeciw Depresji)

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Czytaj także

Zmiany cywilizacyjne - katalizator stresu i problemów psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 17:06
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zachowanie higieny także w tej sferze, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń