Jak się relaksować, żeby zdać maturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:07
Na początku czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne. - W tym czasie warto pamiętać o relaksie. Przerwy są potrzebne po to, by odpowiednie informacje mogły nam poukładać się w mózgu - przekonuje psycholog Marta Szydłowska.
Audio
  • Na czym polega skuteczne uczenie się i dlaczego w tym procesie niezbędny jest relaks? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Breslavtsev Oleg

Jesteśmy przebodźcowani i ciągle poszukujemy wyzwań. Dlatego dziś odpoczywanie jest prawdziwą sztuką Marta Szydłowska

Zapamiętuj, nie zakuwaj

Wydawałoby się, że na ostatniej prostej do egzaminu dojrzałości, należy zakasać rękawy i skupić się tylko na powtarzaniu materiału. Gość Czwórki ma na ten temat nieco inne zdanie. - Nauka nie polega na zakuwaniu. Istotą tego procesu jest "odpamiętanie", czyli wykorzystanie przyswojonej wiedzy w momencie, w którym jest to potrzebne - wyjaśnia. 

W tym roku maturzyści narażeni są na podwójny stres - związany z egzaminami i z niepewnością co to tego, kiedy i w jakiej formie się one odbędą. - Od młodych ludzi często słyszę o dużym spadku motywacji. Zostali sami na placu boju i wszystko spoczęło na ich barkach. W tej sytuacji należy indywidualnie podejść do każdego przypadku. Uczeń sam musi ocenić, co jeszcze zostało mu do zrobienia, a gdzie już może się już wyluzować - dodaje rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Moim zdaniem należy odpuścić sobie "gonitwę". Matura jest ważnym momentem w życiu, ale nie najważniejszym - przekonuje.  

Jeśli dużo czasu spędzamy przy podręcznikach, to potrzebujemy resetu, czyli nasycenia innych zmysłów Marta Szydłowska

Odpoczynek to nie bezczynność

Relaks nie powinien być traktowany jak lenistwo. Ten pierwszy jest konieczny, żeby nasza praca była efektywna, tymczasem lenistwo może być oznaką bezsilności. - Dla jednych relaksem będzie kontakt z naturą, dla innych serial, książka albo taniec. Ważne jest to, żeby robić coś, co da nam inną energię. Naładuje nasze akumulatory - podkreśla psycholog i psychoterapeutka. - Należy też pamiętać, że nasza głowa jest w stanie skupić się tylko przez godzinę. Potem potrzebuje nawet krótkiego "oddechu". 

Podziel dzień, unikniesz poczucia winy

Marta Szydłowska podpowiada także, co zrobić, żeby uniknąć poczucia winy, że zamiast powtarzać materiał, my spędzamy go na czacie z przyjaciółmi. - Opracujmy "strukturę" dnia. Podzielmy go na etapy z uwzględnieniem czasu na relaks - mówi. - Poczucie wpływu i sprawstwa jest antidotum na wyrzuty sumienia - podsumowuje ekspertka. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: Marta Szydłowska (psycholog, psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii Empatia w Kielcach)

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 20.08

kul/pj

Czytaj także

Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:11
Uporządkowana struktura organizacyjna firmy, owocowe czwartki, nowy ekspres do kawy, prysznice czy salon rekreacyjny bez wątpienia przyciągają młodych pracowników do firm. Jednak, jak wykazują badania, działa to na krótką metę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Typowy student psychologii. Kim jest i co z niego wyrośnie?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 10:34
Wielu wciąż myśli, że studiować psychologię chcą osoby, które mają problemy ze sobą. Studenci tego kierunku na KUL-u podkreślają, że jeśli nawet część osób ma taką motywację, to z pewnością szybko zrezygnowały z nauki. 
rozwiń zwiń