Pokolenie Z i nowe spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:50
Mówi się, że młodzi ludzie niosą nowe spojrzenie na świat. To, które dziś wchodzi w dorosłość "oskarża się" o wręcz rewolucyjne zmiany. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: View Apart/shutterstock.com

Zobacz
zakochani walentynki serce parar shutter 1200 4 PM production.jpg
Jak zmienia się nasze podejście do miłości?

Przedstawiciele pokolenia Z inaczej patrzą na rynek pracy, wolą mniej, ale lepiej i masowo rezygnują z picia alkoholu. Świetnie odnajdują się w świecie nowych technologii, są bardziej tolerancyjni dla odmienność, a ich aktywność seksualna jest na takim samym poziomie jak aktywność osób w wieku 75 lat lub starszych. - Tok Tok, Instagram i platformy wygrywają z potrzebą bliskości - mówi seksuolog Andrzej Gryżewski. - Moi pacjenci, zwłaszcza ci młodzi, często przyznają, że wolą scrollować internet niż kochać się z drugim człowiekiem. 

Posłuchaj
32:38 CZWÓRKA Strefa Prywatna - seks 05.05.2021.mp3 Jak kochają się przedstawiciele pokolenia Z? (Strefa Prywatna/Czwórka)

Sprawdź też
dziewczyna internet miłość 1200.jpg
Trudy związków na odległość w czasach pandemii

Co leży u podłoża takiego zachowania? - Media społecznościowe i wirtualny świat są mniej wymagające i nie traci się na nie tyle energii, ile pochłania podrywanie, uwodzenie, randkowanie czy bliskość fizyczna - wyjaśnia rozmówca Kuby Jamrozka. - To brzmi brutalnie, ale z moich obserwacji wynika, że coraz więcej osób wybiera ekonomię niskiego zużycia energii. 

Posłuchaj także:

Okazuje się, że duży wpływ na to, jak młodzi ludzie podchodzą dziś do bliskości, miała pandemia. - Single sprzed lockdownu różnią się od tych, którzy teraz nie mają partnerki lub partnera. Rok temu byli bardziej otwarci i skorzy do flirtowania. W tej chwili, kiedy spotkania są epizodyczne i nie ma dokąd chodzić na randki, młodzi ludzie nie mają treningu umiejętności miękkich i przez to nie posiadają umiejętności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji - dodaje psychoterapeuta.

Dla młodeko pokolenia największym organem seksualnym wydaje się być mózg. Stąd potrzeba poczucia bezpieczeństwa, spokoju i zaufania Andrzej Gryżewski

Pokolenie Z jest natomiast dobrze wyedukowane i wie, jak ważne jest bycie w kontakcie ze swoimi emocjami. - O myśleniu w stylu "pierwszy raz koniecznie przed 18." czy "po 25. roku życia potrzebny jest ktoś na stałe" możemy zapomnieć, bo młodzi ludzie wreszcie zaczęli żyć w zgodzie z samym sobą, a nie z oczekiwaniami cioci - podkreśla Andrzej Gryżewski. - Co więcej, odnoszę wrażenie, że młodzi ludzie nie nadają się do tzw. "one night stand", bo od seksu wymagają bezpieczeństwa, a "hookedup culture" zdecydowanie im tego nie daje. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Andrzej Gryżewski (seksuolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny CBT)

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

Perfekcjonizm. Przepis na sukces czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 18:40
Wysokie wymagania, trudne do osiągnięcia cele i pracowitość - to cechy perfekcjonisty. Jednak to, co dla jednych może być drogą do sukcesu, innym może zrujnować życie.
rozwiń zwiń