Łamiemy przepisy drogowe na przekór władzy?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 18:22
Nie zapinamy pasów bezpieczeństwa, gadamy przez telefon, przekraczamy dozwoloną prędkość  - tak m.in. Polacy grzeszą na drogach, być może na złość władzy. 
Audio
  • Jak jeżdżą Polacy i czemu tak często łamią przepisy? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/elwynn

Jest potrzeba solidnej podstawy, jeśli chodzi o wychowanie komunikacyjne, już od wieku przedszkolnego Jacek Zalewski

Co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Na 400 osób skontrolowanych na polskich drogach tylko 30% miało poprawnie zapięte pasy bezpieczeństwa i ustawione zagłówki. Przewinień kierowców, które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze dla nich samych i innych jest wiele. Jeździmy za szybko, parkujemy w niedozwolonych miejscach, nie potrafimy ustawiać trójkąta ostrzegawczego. W większości przypadków znamy przepisy, ale się do nich nie stosujemy. 

- Myślę, że to wynik naszego wychowania z poprzednich lat, sprzeciwianie się władzy, wtedy totalitarnej - mówi Jacek Zalewski, prezes fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Kiedyś każde naruszenie prawa było odczytywane jako sprzeciwienie się tej władzy. Potrzeba jeszcze ze dwóch pokoleń, żeby ta logika się zmieniła, mimo że tamtej władzy już nie ma - dodaje. 

Gość Marty Hoppe podkreśla, że trzeba stawiać na edukację dzieci i młodzieży. Szacunek do siebie nawzajem i poszanowanie prawa może zmienić sytuację na polskich drogach. 

A jak jeździmy dziś? Jakie błędy popełniamy? Jak prawidłowo zapiąć pasy i ustawić zagłówek? Czemu tak często przekraczamy dozwoloną prędkość? Czy Polacy potrafią jeździć po autostradach? I co się stanie z naszą twarzą, gdy palimy papierosy w aucie, dojdzie do wypadku i wybuchnie poduszka powietrzna? O tym m.in. w rozmowie z gościem audycji.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Jacek Zalewski (prezes fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 14.09

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak