Kleszcze nie śpią w zimie. Jakie nowe choroby grożą twojemu psu i kotu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:05
- Kropelki, wylewane na kark i działające przez miesiąc, tabletki, działające przez kwartał, czy obroże działające od miesiąca do ośmiu - w gabinetach weterynaryjnych dostępnych jest mnóstwo preparatów przeciwko kleszczom i pchłom - tłumaczy dr Dawid Jańczak.
Audio
  • Jak chronić zwierzęta przed kleszczami? Rozmowa z drem Dawidem Jańczakiem (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Michal Ludwiczak/Shutterstock.com

shutterstock pies spacer 1200.jpg
Od drapieżnika do domowego pupila. Kiedy to się stało?

Kleszcze, które jeszcze kilka lat temu przesypiały zimę, teraz z powodu m.in. zmian klimatycznych, aktywne są przez cały rok. A obroże czy tabletki, które mają chronić naszych pupili, nie dają stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa. Do rzadkości nie należą także ukąszenia przez komary w czasie zimy. Ekspert w Czwórce podkreślał, że przez cały rok stanowią one śmiertelne zagrożenie. - Nawet, jeśli temperatura spadnie poniżej zera, kleszcze nie umierają, są zamrożone i budzą się, gdy jest cieplej - tłumaczył dr Dawid Jańczak. Coraz częściej na terenie polski pojawiają się także egzotyczne choroby pasożytnicze. Dzieje się tak za sprawą zagranicznych podróży, które właściciele psów czy kotów odbywają ze swoimi pupilami. - Zwierzęta zapadają m.in. na dilofilariozę, czyli nicienia sercowego, czy leiszmaniozę, powszechnie występującą w basenie Morza Śródziemnego - tłumaczył dr Dawid Jańczak. 

stary pies pixa 1200.jpg
Gdy najlepszy przyjaciel się starzeje...

Jak chronić czworonoga przed zagrożeniami i jak wygląda proces leczenia w przypadku tego typu chorób? Co powinno zwrócić uwagę i zaniepokoić właścicieli zwierząt po powrocie z dalekich wojaży, ale i ze zwykłych, codziennych spacerów? Jaki środki ostrożności wybrać, także te domowe, by jak najskuteczniej chronić swojego pupila? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której nawiązaliśmy także do głośnej w ostatnim czasie sprawy odstrzału dzików w związku z afrykańskim pomorem świń. Czy podobny los czeka bobry na Suwalszczyźnie? W programie także rozmowa drem Tomaszem Piaseckim, który tłumaczył, jak długie pazurki powinny mieć żółwie, a w Radiowej Encyklopedii Zwierząt poznaliśmy papużki nierozłączki, które hoduje Wojciech Marciniak.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Dawid Jańczak (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny)

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 14.08

kd