Jaskinia Niedźwiedzia - badania w najdłuższej jaskini Sudetów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 20:13
Ze względu na bardzo bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową uchodzi za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. W Jaskini Niedźwiedziej studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzą właśnie wakacyjne badania. 
Wnętrze Jaskini Niedźwiedzia
Wnętrze Jaskini NiedźwiedziaFoto: Michal Buksak/Shutterstock.com

młodzi ludzie studenci zabawa akademik przyjaźn shutter 1200 DisobeyArt.jpg
Lokum dla studenta - akademik czy pokój "na mieście"?

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w miejscowości Kletno położonej na Dolnym Śląsku. Łączna długość jej korytarzy to ponad 4,5 kilometra, natomiast różnica pomiędzy najwyższym, a najniższym punktem wynosi ponad 100 metrów. Jaskinia została odkryta w 1976 roku przez pracowników jednego z zakładów kamienia budowlanego, którzy wydobywali w tej okolicy marmur. - Bardzo dobrze zachowane elementy, udostępnione dla turystów, swoim pięknem wprawiają w osłupienie, wzbudzają zachwyt, ale skłaniają także do refleksji nad czasem i nad tym, jak wiele lat musiało minąć, by takie formy mogły się utworzyć - podkreślali goście Czwórki ze Studenckiego Koła Naukowego Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego We Wrocławiu. Część korytarzy Jaskini jest dziś zalana, ale kolejne roczniki młodych naukowców realizują tam badania od 1975 roku, więc większość udało się zbadać zanim woda opanowała te rejony.

Posłuchaj
12:04 jaskinia czwórka 2021_07_27-14-13-39.mp3 O swoich badaniach w Jaskini Niedźwiedziej opowiadają studenci z Wrocławia (Strefa studenta/Czwórka) 

- Przyroda działa i "pracuje", więc sprawdzamy, czy jaskinia jest to bezpieczna, m.in. czy skały po prostu się nie przesuwają - tłumaczył Adam Wołęcki. - W jaskini jest po prostu ciemno, a temperatura stała wynosi ok. 6 stopni. Panują bardzo ciężkie warunki, musimy uważać na wszystkie formy naciekowe, dlatego używamy instrumentów analogowych, a nie nowoczesnych. Ważne, by osoba, która dokonuje pomiarów była wyspana i wypoczęta, bo człowiek odczytuje precyzyjnie wyniki pomiarów - tłumaczyła Emilia Biczel.  

Sprawdź także:

Studenci do swoich badań używają m.in. niwelatorów optycznych. - Pozwalają one wykonywać niwelację, czyli określanie różnicy wysokości. Niwelator to taka luneta, przez którą patrząc widzimy tylko jeden punkt - tłumaczyli. Swoje prace studenci wykonują nocą. - W dzień jaskinia przyjmuje turystów - tłumaczyli. Na terenie jaskini wykonywali już także m.in. pomiary grawimetryczne, a także scaning laserowy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: studenci geodezji, którzy wykonują pomiaru wnętrza Jaskini Niedźwiedziej

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 14.09

kd