Praktyki studenckie - jak odbyć je w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 22:00
Praktyki zawodowe to bardzo ważny element w trakcie studiów. Przede wszystkim dzięki nim zdobywamy doświadczenie i upewniamy się, czy to na pewno ten zawód, który chcemy uprawiać. Poza tym trzeba je po prostu zaliczyć, żeby dostać dyplom. Sprawdzamy jak szukać praktyk w czasie pandemii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ goodluz

depresja dziewczyna z książką pixabay 1200x660.jpg
Między prawdą a mitem. Co dzieje się na uczelniach artystycznych?

Najczęściej praktyki odbywamy w wakacje. Ten rok, podobnie jak poprzedni jest jednak trudny. Przez pandemię wiele firm pracuje zdalnie i nie przyjmuje studentów. Podpowiadamy czy praktyki można odbyć zdalnie i co z tymi zagranicznymi, kiedy wciąż nie podróżujemy.


Posłuchaj
22:29 Czwórka/Strefa Studenta 18.05.2021.mp3 Praktyki studenckie - jak odbyć je w pandemii? (Strefa Studenta/Czwórka)

 

- W przypadku firm z którymi współpracujemy wiele z nich oferuje praktyki w formie zdalnej. Student może się rekrutować do odbywania praktyk ze swojego domu będąc na wakacjach. Nie jest to oczywiście to samo, co praktyka na miejscu w firmie, ale z opinii, które słyszę studenci są zadowoleni z takiej formy - mówi Karolina Piotrowska specjalistka ds. praktyk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Pracodawcy starają się jak najlepiej przygotować studentom platformy oraz udostępnić wszystkie potrzebne do pracy pomoce.

Jak mówi specjalistka szczególnie dobrze odnajdują się w takiej formie praktyk studenci informatyki w biznesie i wszystkich kierunków związanych z finansami. Praktykanci w terminie od 1 lipca do 15 września muszą zrealizować 120 godzin praktyk i zarówno studenci jaki i pracodawcy mają wolną rękę co do określenia zakresu godzinowego ich realizacji. Praktyki obligatoryjne, czyli te, które są dla studentów przedmiotem studiów, obowiązują studentów II roku studiów licencjackich, lub III roku studiów inżynierskich. Praktyki nieobligatoryjne, dodatkowe mogą być realizowane przez studentów na każdym etapie edukacji.

Czytaj także:

shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

- My, jako uczelnia pomagamy w zdobyciu miejsc na praktyki. Z reguły pracodawcy zgłaszają się do nas i są dodawani do bazy organizatorów praktyk, następnie ich oferty są przedstawiane na specjalnej platformie - wyjaśnia specjalistka. - Student również może sam znaleźć pracodawcę, który będzie chciał go przyjąć. Szukając na własną rękę firm warto sprawdzić czy firma jest wiarygodna i czy odpowiada profilowi studiowanego kierunku.

Ze względu na pandemię formalności związane z dokumentacją dotyczącą praktyk są zautomatyzowane. - Ankiety są uzupełniane online zarówno przez firmę jak i studenta, a potem przesyłają nam skan podania o realizację praktyk. Na podstawie tego podania przygotowywana jest umowa trójstronna pomiędzy Uniwersytetem, praktykantem i firmą oferującą praktyki. Po zakończeniu praktyk student wysyła na uczelnię dziennik praktyk - tłumaczy Karolina Piotrowska.

Czytaj także:

W związku z programem szczepionkowym, otwierają się granice i powraca możliwość realizowania praktyk za granicą. - W tym wypadku studenci sami poszukują firmy w której będą praktykować, istnieje również możliwość odbycia praktyk zdalnie w firmie, która ma swoją siedzibę za granicą - wyjaśnia ekspertka. - Dokumentacja potwierdzająca odbycie praktyk w innym języku niż polski, musi być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.

W audycji na temat praktyk rozmawialiśmy również ze studentami.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta
Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Karolina Piotrowska (specjalistka ds. praktyk, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Nadia Jonecka (studentka Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego), Dominika Żebracka (studentka Zoofizjoterapii na Uniwersytecie Technologiczno -Przyrodniczym w Bydgoszczy)

Data emisji: 18.05.2021

Godz. emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Szkoły dla przyszłych wojskowych. Jak wyglądają takie studia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:06
Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie to najpopularniejsze placówki, które kształcą zawodowych żołnierzy.
rozwiń zwiń