Zwierzak na diecie - co powinien wiedzieć opiekun?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 17:05
Dieta nerkowa, jelitowa, wątrobowa to diety weterynaryjne. - Opierają się na specjalnych karmach i przeznaczone są do szczególnych potrzeb żywieniowych zwierząt - podkreśliła dr nauk weterynaryjnych Sybilla Berwid-Wójtowicz, ekspert żywienia klinicznego.
Jaką dietę dobrać kotu?
Jaką dietę dobrać kotu?Foto: Shutterstock.com

- Produkty przeznaczone do specjalistycznych diet to nie te same karmy, które możemy kupić w sklepach zoologicznych - zaznaczyła gość Czwórki. - Po wprowadzeniu nowych przepisów mamy regulacje dotyczące ich składu i jakości. Warto pamiętać, że same dopiski na produkcie, np. "hepatic", czyli wspomagający wątrobę, albo "urinary" - przewód moczowy, nie definiują produktu. Produkty lecznicze powinny mieć określone składy, a co za tym idzie, zbadane i zmierzone działanie w konkretnym schorzeniu - tłumaczyła. 

Opinie o tym, że "wystarczy kupić jakąkolwiek karmę" w sklepie zoologicznym - jak podkreśliła ekspert - wynikają z niewiedzy i mogą mieć dramatyczne konsekwencje. - W Polsce nie ma żadnego dietetyka weterynaryjnego, mamy troje doktorów nauk weterynaryjnych, w tym mnie. A ta wiedza jednak bardzo dynamicznie się rozwija, więc właściwych informacji nie znajdziemy w sieci - zaznaczyła dr Sybilla Berwid-Wójtowicz. 

Jak tłumaczyła, jednym z podstawowych błędów opiekunów zwierząt jest opieranie się na określeniach, które najczęściej są zwykłymi chwytami marketingowymi. - Na przykład zwierzaki, które mają problemy z alergią, karmimy karmą "hipoalergiczną", a to w praktyce może oznaczać wszystko i nic, bo w świecie medycznym nie ma definicji tego pojęcia. Słowo jest przeniesieniem z angielskiego określenia hypoallergenic i oznacza po prostu coś poniżej reakcji progowej wywołującej alergię. Na przykład w badaniach stwierdza się, że 80 proc. zwierząt ma reakcję na białko wołowe, więc potencjalne produkty hipoalergiczne nie będą zawierać tego białka - powiedziała gość Czwórki i podkreśliła, że warto dokładnie badać pupila, zanim dobierzemy mu odpowiednią karmę.   

Posłuchaj
10:28 czwórka dieta 2022_02_14-14-25-33.mp3 O czym należy pamiętać, gdy nasz pupil potrzebuje specjalistycznej diety? (Dajesz radę/Czwórka) 

W kontekście problemów gastrycznych naszych pupili często przewija się także określenie gastrointestinal. - To określenie także jest wytrychem i oznacza "żołądkowo-jelitowy". Będą to produkty, które mają wspierać układ przewodu pokarmowego - tłumaczyła ekspert. Jak powiedziała, mamy cztery-pięć typów diet, które mogą łączyć się ze sobą. - To z jednej strony produkty, które mają niski poziom tłuszczu, albo - z drugiej strony - bardzo dużo tłuszczu, i wówczas są odżywcze i stosowane w procesie rekonwalescencji - stwierdziła dr Sybilla Berwid-Wójtowicz. Oba będą gastrointestinal. - Kolejnym elementem jest poziom błonnika - wyliczała ekspert.

___

W programie sprawdziliśmy także, jak brzmi śpiew żurawi (czyli klangor), które zapowiadają wiosnę, i szukaliśmy skowronków i czajek. Mówiliśmy też o tym, dlaczego i kiedy zwierzęta linieją, czyli wymieniają futro na "wiosenne", i jak wspomagać jakość ich włosa oraz dbać o ich skórę w tym wyjątkowym czasie. POSŁUCHAJ <<<

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Sybilla Berwid-Wójtowicz (lekarz weterynarii)

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 14.25

kd