Jesienna dieta. Co zmieni się w życiu naszych zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:16
Zwierzęta zmieniają swoje upodobania pokarmowe wraz ze zmianą pór roku. Im bliżej zimy, tym dieta staje się coraz bardziej kaloryczna, bogata w białka, tłuszcze oraz węglowodany, czyli wszystkie te substancje, które uchodzą za bardzo dobre źródło energii.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: MPH Photos/Shutterstock.com

gołębie ptaki zima kobiety radość 1200.jpg
Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

- Przed zimą nasz metabolizm zaczyna zwalniać, to samo dzieje się w przypadku dzikich zwierząt. Zwiększa się ich masa ciała, widzimy też u nich zmiany w okrywie włosowej, która robi się grubsza - tłumaczyła dr Sybilla Berwid-Wójtowicz. I podkreślała, że w tym czasie nie należy odchudzać zwierząt domowych, ani stosować żadnych diet. - Nie róbmy tego na siłę, to nie jest dla nich naturalne. Starajmy się ustabilizować ich dietę, dbać, by była bogata w białko.

Wiele osób gotując posiłki dla swoich zwierząt, używa pełnej włoszczyzny. Nie wolno jednak dawać psom pora, gdyż nie potrafią one go odpowiednio przetworzyć, podobnie jak czosnku, którym my, ludzie, możemy się zajadać dr Sybilla Berwid-Wójtowicz

Co jeszcze zmienia się w diecie zwierząt wraz ze zmianą pory roku? I w jaki sposób skutecznie dbać o ich odporność w tym okresie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy także o Europejskich Dniach Ptaków, organizowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. O tym, jak adoptować czworonożnego przyjaciela zaś rozmawialiśmy z przedstawicielami Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt opowiadaliśmy o kolczatce, wyjątkowym, obok dziobaków, ssaku, który składa jaja. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 1.10.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Sybilla Berwid-Wójtowicz (specjalista żywienia zwierząt)

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd/ac

Czytaj także

Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 17:00
Psy i koty nam spowszedniały, dlatego zwracamy się w stronę nowych gatunków zwierząt. Często jednak jest to zwykła fanaberia, zamiast odpowiedzialnej decyzji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hodowanie psów. O czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 18:26
- Żeby zostać hodowcą psów, trzeba bardzo je kochać. Nie można powiedzieć "od dziś zakładam hodowlę" i kupić kilka psów, by potem po prostu je rozmnażać - tłumaczą goście Czwórki, lekarze weterynarii Małgorzata Supronowicz, Tomasz Borkowski, eksperci ze Związku Kynologicznego w Polsce.
rozwiń zwiń