Żurawie - ptaki romantyczne i rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 08:00
Jesień to czas, kiedy żurawie zaczynają swoją podróż do ciepłych krajów i przelatują nad naszym głowami. Są pięknymi, dużymi i dostojnymi ptakami, ale prywatnie to romantycy, zakochujący się w swoich partnerkach na zabój.
Żurawie
ŻurawieFoto: Shutterstock.com/Tomasz Kubis
shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

- Żurawie to ptaki bardzo wysokie, osiągają nawet ponad metr wzrostu, mają długie charakterystyczne szyje. W locie możemy je pomylić z bocianem choć rzadko lecą "szybowcowo". Gdy stoją bez ruchu, przypominają zaś czaple - tłumaczył Paweł Sidło z organizacji Ptaki Polskie. 

Posłuchaj
07:53 2020_11_06-06-18-51_PR4_Żuraw.mp3 Jak żyją żurawie? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Żurawie mają charakterystyczne, szare ogony, a na głowie czerwoną "czapeczkę". Większość czasu spędzają w wodzie, choć w przeciwieństwie do czapli nie lubią w niej po prostu stać. - Zakładają tam gniazda. Są bardzo przywiązane do swoich rodzin i pozostają wierne przez całe życie. Jeśli jedno z partnerów odejdzie, drugie bardzo przeżywa stratę, a poszukiwania "zastępstwa" mogą zająć nawet kilka lat - opowiadał ekspert.

Czytaj także:


shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Bardzo charakterystyczny jest klangor, czyli dźwięk który wydają podczas godów. Przypomina klakson samochodowy i jest donośny, można go usłyszeć nawet z odległości kilku kilometrów. Żurawie są także romantykami, a przy tym mają też talent do tańca - wszystko to, żeby przypodobać się samicy. - Ich młode bardzo długo pozostają pod opieką rodziców, bo wykluwają się na ziemi, na wodnistych terenach dostępnych dla drapieżników, na przykład wilków czy lisów. Zanim się usamodzielnią, muszą więc zdążyć nauczyć się, jak przeżyć - mówił Paweł Sidło. 

Czytaj także:

Jeśli zima będzie bardzo ciepła, żurawie mogą zdecydować się na spędzenie jej w Polsce. Odlatując do ciepłych krajów jednak, nierzadko na południe Europy, żurawie przemieszczają się w kluczach. - Charakterystycznych, w kształcie litery "V" - podkreślał ekspert. - Czasem zaobserwować można, jak dwa klucze mieszają się ze sobą. Wtedy ptaki się porozumiewają. Robi się chaos, po czym z czasem klucze znów zaczynają przypominać literę "V", a żurawie znów zaczynają lecieć w odpowiednim porządku - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 06.11.2020

Godzina emisji: 6.17, 7.22, 8.26

pj

 

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 12:51
Lisy szczekają jak psy, potrafią chować pazury jak koty, magazynują pożywienie jak wiewiórki i mieszkają w norach po borsukach. Mają wibrysy, czyli specjalne "wąsy" nawet na łapach, a do zabawy dla swoich dzieci przynoszą do domu... krety. 
rozwiń zwiń