Jak znaleźć dobrą pracę? Zacznij jej szukać już w liceum

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:30
Z szukaniem pracy nie warto czekać do końca studiów. Żeby rozeznać się w tym, co proponuje rynek pracy, warto wziąć udział w Dniu Przedsiębiorczości. W tym roku wydarzenie odbędzie się 6 kwietnia pod patronatem Czwórki. 
Podczas Dnia Przedsiębiorczość można sprawdzić jak wymarzony zawód wygląda w praktyce.
Podczas Dnia Przedsiębiorczość można sprawdzić jak wymarzony zawód wygląda w praktyce.Foto: REDPIXEL.PL/Shutterstock

Jak zaplanować ścieżkę zawodową?

Dzień Przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. - O przyszłej pracy dobrze jest myśleć jak najwcześniej. Wszystko po to, żeby ścieżkę zawodową wytyczyć sobie dobrze i szczęśliwie - przekonuje Barbara Szymczyk-Opiłka z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która organizuje wydarzenia. - Nasza akcja przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku od 15 do 19 lat. Zwłaszcza dla pierwszo- i drugoklasistów jest to dobry moment, żeby angażować się w takie działania. 

Spędź jeden dzień w "dorosłej" pracy

Co roku w wydarzeniu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy licealistów, uczniów techników i szkół branżowych. Odwiedzają firmy i instytucje, których pracownicy opowiadają o kulisach swojej branży. Wszystko po to, by młodzi ludzie mogli bardziej świadomie wybrać późniejszy zawód i uniknąć wielu nieprzyjemnych zaskoczeń. - To są kilkugodzinne praktyki, podczas których uczeń spotyka się z pracownikiem wybranej przez siebie firmy lub instytucji i spędza z nim czas w jego pracy - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Chodzi nam o to, żeby to był kontakt jeden na jeden. Nie organizujemy spotkań grupowych ani prelekcji, stawiamy na żywe relacje. Najlepiej wybrać sobie jedną praktykę, a za rok spróbować kolejnej.

Posłuchaj
11:56 CZWÓRKA Dajesz rade strefa studenta 05.04.2022.mp3 Dzień Przedsiębiorczości 2022 - co w programie? (Dajesz radę/Czwórla)
 

Od piekarni do korporacji - każdy znajdzie coś dla siebie

Dzięki takiej formie praktyk uczniowie mają okazję zweryfikować swoje wyobrażenia o przyszłym zawodzie, zapoznać się z organizacją firmy i dowiedzieć się, jakie umiejętności są niezbędne do wykonywania konkretnego zawodu. - W naszej bazie znajdują się bardzo różne firmy i instytucje - począwszy od jednoosobowych zakładów fryzjerskich czy piekarni, poprzez szpitale i komendy policji, po firmy ubezpieczeniowe i duże korporacje - wymienia  Barbara Szymczyk-Opiłka.

Dzień przedsiębiorczości w DAN Polska | Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Zobacz także:


Daj sobie czas i prawo do zmiany zdania

Dzień Przedsiębiorczości jest doskonałą okazją do sprawdzenia i ewentualnego uzupełnienia planów edukacyjnych. W praktyce też pokazuje różnice między wyobrażeniami o danym zawodzie a konkretną karierą zawodową. - Takie spotkania pozwalają też rozwinąć umiejętności interpersonalne i kompetencje miękkie, które przydadzą się w później w różnych innych sytuacjach życiowych - dodaje gość Czwórki. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Barbara Szymczyk-Opiłka (dyrektor ds. rozwoju Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości),

Data emisji: 05.04.2019

Godzina emisji: 14.15

kul