"Niepełnosprawność tak naprawdę nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 15:55
Mówią, że nie ma rzeczy, których nie mogliby robić. - Jeśli czegoś teoretycznie nie mogę, ale bardzo chcę, robię wszystko, by jakoś "obejść" niepełnosprawność i móc to osiągnąć - opowiadała Justyna Kułakowska, która na co dzień… gra i sędziuje we freesby.
Audio
  • Justyna Kułakowska i Filip Zagończyk opowiadają o życiu osób niepełnosprawnych (Dajesz radę/Czwórka)
Niepełnosprawność tak naprawdę nie istnieje
Foto: Glow Images/East News

Słuchaj także
taniec na wózkach pap 1200.jpg
Taniec integracyjny - daje radość i... leczy

Z okazji przypadającego 3 grudnia Dnia Osób Niepełnosprawnych, w Czwórce rozwialiśmy m.in. o tym, czy są granice zachowań, których w ich otoczeniu nie powinniśmy przekraczać. - Nie należy przesadzać z ostrożnością, a zwroty typu "Do widzenia" pod adresem niewidomego, czy zawołanie "Chodź tu" do osoby na wózku nie stanowią nietaktu. Są przez wszystkich na co dzień używane i nie rezygnujmy z nich - przekonywali w Czwórce Kułakowska i Zagończyk.

Goście Czwórki tłumaczyli także, że polska mentalność w ciągu ostatnich lat diametralnie się zmieniła. - Wcześniej musiałem podejmować kilka prób zatrzymania na ulicy ludzi, którzy wskazaliby mi drogę, dziś sami przystają, pomagają - wspominał Zagończyk. W programie mówiliśmy także o tym, w jaki sposób na co dzień możemy pomagać niepełnosprawnym i czego absolutnie nie należy robić w ich otoczeniu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Justyna Kułakowska (od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim, co nie przeszkadza jej w uprawianiu sportu i sędziowaniu, członkini Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR), Filip Zagończyk (niewidomy bloger, dziennikarz, autor KołoCiebie.com, śpiewa tenorem, prowadził także samochód)

Data emisji: 1.12.2015

Godzina emisji: 12.00

kd/mc

Czytaj także

Jak niewidomi odbierają świat?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 11:00
"Different" w języku angielskim znaczy inny, odmienny, różnorodny. Pani Anna Bocheńska nazwała tak swój projekt marzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wizyta u dentysty. Spraw, by była przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 12:00
Jak sprawić, by wizyta u stomatologa nie kojarzyła nam się z bólem? O tajnikach pielęgnacji jamy ustnej opowiadała w Czwórce dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.
rozwiń zwiń