Polskie Radio
Section05
niepełnosprawni

Projekt ustawy o ekonomii społecznej. Czerwińska: osoby zagrożone wykluczeniem zyskują szansę na samodzielność

Podczas debaty nad projektem ustawy o ekonomii społecznej w Sejmie, wiceminister rodziny Anita Czerwińska powiedziała, że dzięki tej temu projektowi "osoby zagrożone wykluczeniem zyskują wsparcie i szanse na samodzielność". Kluby zadeklarowały chęć kontynuowania prac nad projektem w komisji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Anita Czerwińska polityka Janusz Korwin-Mikke Pracy i Polityki Społecznej niepełnosprawność niepełnosprawni

Aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych. Paweł Wdówik o szczegółach rządowej strategii

Wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział, że rząd dąży do zwiększenia aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych do 45 proc. w 2030 roku. Obecnie wskaźnik ten to 32 proc., co - jak podkreślał wiceminister - jest słabym wynikiem na tle innych europejskich krajów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo niepełnosprawni rynek pracy praca GOSPODARKA

Wsparcie osób niepełnosprawnych. Premier mówi o dwukrotnym wzroście wydatków. "Jesteśmy rządem, który czuje i rozumie"

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiatu opoczyńskiego (Łódzkie) powiedział, że w ciągu sześciu lat wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wzrosły o ponad 100 proc. - z 15 mld do ponad 32 mld zł - zaznaczył premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki rząd niepełnosprawni niepełnosprawność pieniądze

Maria Libura: świadomość społeczna dot. pomocy "trudnym dzieciom", jest zdumiewająco niska

- Obecnie w naszym kraju przetacza się dyskusja wokół ujawnionych przypadków stosowania przemocy wobec dzieci z niepełnosprawnościami - zwróciła uwagę Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ekspert ds. zdrowia skomentowała w ten sposób doniesienia z Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, gdzie siostry zakonne od lat miały dopuszczać się znęcania nad niepełnosprawnymi podopiecznymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieci przemoc zaburzenia rozwoju niepełnosprawni niepełnosprawność opieka nad dzieckiem społeczeństwo POLSKA małopolskie regiony

Niepełnosprawność po wypadku. Jak sobie z nią radzić?

Wypadek, w którym tracimy sprawność, w wielu przypadkach może generować traumę na całe życie. Jak sobie z nią radzić? Czy możliwe jest jej pełne pokonanie? W jaki sposób na nowo pokochać świat? O tym rozmawialiśmy w "Nocnej Zmianie"! Zachęcamy do odsłuchania nocnej audycji!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio społeczeństwo kierowca kierowcy psychologia POLSKA polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow niepełnosprawni niepełnosprawność

Przemoc w DPS-ie w Jordanowie. Siostry prezentki stracą ośrodek? Jest stanowisko wojewody

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oczekuje zmiany podmiotu prowadzącego Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie. Placówkę prowadzą obecnie siostry ze zgromadzenia prezentek. W ośrodku miało dochodzić do znęcania się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. Prowadzenie DPS miałby przejąć powiat suski - poinformowało biuro prasowe wojewody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie niepełnosprawni Kościół

Horror podopiecznych w DPS-ie w Jordanowie. Wojewoda małopolski zarządził szczegółową kontrolę

Prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie zakonnice od lat znęcały się nad podopiecznymi - wynika z ustaleń dziennikarzy Wirtualnej Polski. Głos w sprawie zabrał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Bardzo zależy mi na pełnym wyjaśnieniu sytuacji - zadeklarował. Od początku czerwca wspomniany DPS jest objęty kontrolą urzędu wojewódzkiego, a teraz - na wniosek wojewody - ma ona zostać rozszerzona. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie społeczeństwo Kościół niepełnosprawni dzieci

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. "Powstaną nowe instrumenty wsparcia"

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik zapowiedział, że zostaną wypracowane nowe instrumenty, które wesprą osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy po to, aby wspomóc ich w zapewnieniu materialnej niezależności. - Z punktu widzenia państwa przebudowujemy system, w którym osoby w tej chwili będące biorcami świadczeń, staną się płatnikami podatków - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej niepełnosprawność niepełnosprawni pracodawcy

Spotkanie pierwszych dam Polski i Egiptu. Tematami działania na rzecz młodzieży, osób starszych i niepełnosprawnych

Małżonki prezydentów Polski i Egiptu rozmawiały o wspólnych obszarach działalności, takich jak młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne, a także o zaangażowaniu Pary Prezydenckiej Egiptu w działania na rzecz mieszkańców wsi i na rzecz praw kobiet oraz ich aktywizacji zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Agata Kornhauser-Duda młodzież niepełnosprawni senior Egipt ŚWIAT Afryka

Lodołamacze - konkurs dla zatrudniających niepełnosprawnych

Konkurs Lodołamacze powstał, by promować zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Jak dotąd odbyło się jego 16 edycji. Nagradzani byli pracodawcy, instytucje i osoby prywatne. Tegoroczny konkurs rozpoczął się 5 maja. Ogólnopolskich laureatów poznamy 6 października – przekazała Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność konkurs praca rynek pracy Zamek Królewski pracownik