Polskie Radio
Section05
niepełnosprawni

Fundusze Europejskie. Przełamujemy bariery, czyli "Ścieżka SMART na rzecz dostępności"

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi nabór wniosków do konkursu "Ścieżka SMART na rzecz dostępności", realizowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W sumie na innowacyjne projekty służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przeznaczono 445 milionów złotych. Konkurs przeznaczony jest dla dużych przedsiębiorstw, a wnioski przyjmowane będą do 30 października. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne niepełnosprawni niepełnosprawność przedsiębiorca NCBR Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Rodzice niepełnosprawnych dzieci nie stracą świadczenia pielęgnacyjnego po podjęciu pracy. "Rozwiązaliśmy ten problem"

- Ustawa rozwiązuje problem, który wielokrotnie był zgłaszany przez rodziców, opiekunów, a nawet część protestujących, problem, który dotyczył kwestii podejmowania pracy, gdy rodzic otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. My ten problem rozwiązaliśmy w całości - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz niepełnosprawni niepełnosprawność Paweł Wdówik

Nowe wagony dla PKP Intercity. Docenią je rowerzyści i niepełnosprawni

PKP Intercity ogłosiło właśnie przetarg na modernizację 50 wagonów do standardu wagonów COMBO. Po zrealizowaniu kontraktu wagony będą w pełni dostosowane do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami, rodziców podróżujących z dziećmi czy rowerzystów. W swojej flocie narodowy przewoźnik posiada już 60 podobnych pojazdów, które uzyskały prestiżowy certyfikat "Transport bez barier".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport PKP Intercity niepełnosprawni rower infrastruktura

Auto dla osób niepełnosprawnych. Wiceminister rodziny: program dofinansowania będzie bezterminowy

W związku z wielkim zainteresowaniem programem dofinansowania do zakupu samochodu osobowego rada nadzorcza PFRON, po konsultacji z zarządem, podjęła decyzję o zmianach, które przekształcają go w program bezterminowy - poinformował wiceszef MRiPS Paweł Wdówik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochód społeczeństwo POLSKA niepełnosprawność niepełnosprawni Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Obozy dla osób z autyzmem. Środowisko osób niepełnosprawnych zmienia się na lepsze?

Od 2011 roku fundacja "Toto Animo" działa przede wszystkim na rzecz, tak zwanych nisko funkcjonujących, czyli niesamodzielnych osób z autyzmem i ich rodzin. A o obozie na Mazurach i o tym, co na lepsze zmieniło się w środowisku osób z niepełnosprawnościami, z Bożeną Okuń, członkiem zarządu fundacji "Toto Animo", rozmawiał Wojciech Urban.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni autyzm Wojciech Urban