Polskie Radio
Section05
niepełnosprawni

Niebawem szczepienia grupy pierwszej. Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą liczyć na pomoc

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wyraził nadzieję, że kwestia szczepień będzie przykładem dobrej współpracy rządu i samorządu. W piątek rozpoczną się zapisy na szczepienia dla grupy pierwszej określonej przez Narodowy Program Szczepień.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Szefernaker zdrowie społeczeństwo niepełnosprawność niepełnosprawni samorząd szczepienia szczepionka koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 straż pożarna szczepienia - raport

Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący

Najnowsze wydanie audycji "Czas niezwykły" to zaproszenie do fascynującego i tak naprawdę wciąż jeszcze mało znanego świata tańca na wózkach. – Taniec na wózkach to dyscyplina na pograniczu sportu i sztuki. To klucz do jej zrozumienia – mówiła w Trójce Iwona Ciok, prezes integracyjnego Stowarzyszenia Swing-Duet oraz organizatorka wielu turniejów tańca na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Elżbieta Korczyńska niepełnosprawni niepełnosprawność taniec turniej

"Jest o kogo walczyć". Działalność Stowarzyszenia "Centrum Pozytywnej Energii"

- Widzieliśmy cel, wiedzieliśmy, że jest o kogo walczyć, i mieliśmy siebie z żoną Ewą nawzajem. Wiedzieliśmy, że trzeba zakasać rękawy, że nie można usiąść i płakać, żalić się nad swoim losem - mówił w Polskim Radiu 24 o opiece nad niepełnosprawnymi synem Paweł Dawidziak ze Stowarzyszenia "Centrum Pozytywnej Energii".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzina wychowanie niepełnosprawni niepełnosprawność społeczeństwo

Program "Opieka wytchnieniowa". Wnioski na 2021 r. samorządy mogą składać do końca grudnia

Członkowie rodzin lub osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą korzystać z programu "Opieka wytchnieniowa". Jak informuje pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, jednostki samorządu terytorialnego mogą do końca grudnia składać wnioski na przyszły rok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA niepełnosprawni finanse

Gołuch o cyklu "Co siódmy": "Najważniejsze, nie szkodzić"

- To jest moje widzenie świata osób niepełnosprawnych. Najważniejsze, żeby nie szkodzić, żeby dać głos tym osobom, temu środowisku osób z niepełnosprawnością, żeby upominać się o ich prawa, żeby mówić poprzez artystyczne inklinacje i ciągle przypominać światu, że są takie osoby - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Gołuch, fotograf, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA fotografia SZTUKA społeczeństwo KULTURA niepełnosprawni niepełnosprawność

Para prezydencka w Dniu Osób Niepełnosprawnych: pomagajmy tym, którzy pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą

- Te osoby bardzo często walczą ze stereotypami, z uprzedzeniami i pokonują bariery, które wydają się nie do pokonania. Nie bójmy się niepełnosprawności - zaapelowali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność społeczeństwo pomoc Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda prezydent POLSKA

Cel: przełamać bariery w społeczeństwie. Paweł Wdówik o życiu osób niepełnosprawnych

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział, że w przygotowanej na lata 2020-2030 strategii, działania na rzecz niezależnego życia osób niepełnosprawnych są priorytetem. - Chodzi o to, by osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie mieszkać, samodzielnie pracować i żeby otoczenie było tak ukształtowane, by nie było barier, które im to utrudniają - wyjaśnił wiceminister w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność społeczeństwo pomoc Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej POLSKA

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnością?

Pracownicy niepełnosprawni właściwie niczym nie różnią się od osób w pełni sprawnych - są lepiej lub gorzej wykształceni, mniej lub bardziej chętni do podejmowania wyzwań, mają swoje preferencje, zalety i wady, ale na pewno, tak jak każdy, bardzo potrzebują mieć pracę, która daje nie tylko źródło utrzymania, ale też zwiększa poczucie własnej wartości, sprawia satysfakcję i pozwala na rozwój.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie wychowanie niepełnosprawni niepełnosprawność praca zdalna praca w domu

Doradca prezydenta: Andrzej Duda chce większych środków dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami

- Wraz ze złożeniem projektu zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, prezydent Andrzej Duda będzie domagał się m.in. wzrostu środków dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami - powiedziała Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. osób z niepełnosprawnością.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda niepełnosprawni aborcja