"Jesteśmy dziećmi gwiazd" - to ma naukowy sens?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 15:43
- To nie metafora, a fachowe stwierdzenie. Gwiazdy powstały kiedyś z wodoru i helu. My też, bo to budulec wszechświata - mówił gospodarz audycji Mateusz Borkowicz.
Audio
  • Jak rodzą się i umierają gwiazdy? Jesteśmy częścią wszechświata? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuganov Konstantin/Shutterstock.com

gwiazdy kosmos obserwacja camping góry 1200.jpg
Jak obserwować gwiazdy latem?

- Z czasem wodór zagęszczał się tak, że dochodziło do reakcji termojądrowej i w ten sposób powstawały gwiazdy - tłumaczył Mateusz Borkowicz i mwił także, dlaczego dochodzi do wybuchów supernovych i jak… umierają gwiazdy.

O tym w nagraniu audycji. W programie sprawdziliśmy, Dowiecie się na co zwrócić uwagę kupując pierwszy teleskop oraz jakie znaczenie ma jego układ optyczny w zależności od obiektów, które chcemy obserwować. odwiedziliśmy mobilne planetarium, a także księżyc Jowisza i sprawdziliśmy, co słychać na sondzie Juno.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Czy zobaczymy kiedyś wschód dwóch Słońc?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 17:04
- Kevin Spacey opowiadał w filmie "K-pax" w reżyserii Iaina Softleya o tym, jak na jego planecie widać wschód dwóch Słońc. Znamy takie zjawiska, choć oczywiście nie ma ich w naszym układzie planet - tłumaczył Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astrosapiens - ciekawostki nie z tej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:37
- Spora porcja kosmicznych wiadomości, niezwykli goście i porady w jaki sposób obserwować niebo, newsy ze świata astrunautyki i podglądanie życia na międzynarodowej stacji kosmicznej – zapowiadał nowy poniedziałkowy cykl "Astrosapiens" jego autor Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń