Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 17:03
Pięć metrów - na tę głębokość w powierzchnię Marsa wwiercać się ma kolejna sonda, która swą wyprawę na Czerwoną Planetę rozpoczęła 12 maja.
Audio
  • Badanie Marsa i inne kosmiczne ciekawostki (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: tj.blackwell via Foter.com / CC BY-NC

Tym razem specjalistyczny sprzęt będzie badał Czerwoną Planetę od środka. - Nie będzie tam tyle prądu ile mamy na Ziemi, więc do całej akcji potrzebne będą… 2 waty. Sonda zbada przepływ ciepła i zmienność pola mangetycznego. Obecny będzie także sejsmograf. To powie nam wiele o przeszłości Marsa, dowiemy się także, czy planeta ta powstała w tym samym czasie, co Ziemia.

Jak długo trwać będzie cała misja i kiedy możliwa ma być kolonizacja Marsa? Który polski „kret” i z jakich przyczyn połamał się, wiercąc powierzchnię Czerwonej Planety? W rozmowie także m.in. o tym, kiedy i w jaki sposób swoje życie zakończy Słońce. I czy wówczas pochłonie naszą planetę? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Mateusz Borkowic

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 12.21

kd

 

Czytaj także

Wynalazca, który zginął w imię nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 14:15
Chińczyk Wan Hu, wynalazca "statku kosmicznego" w XVI wieku poświęcił życie, by wypróbować swój patent. Dziś dla wielu rodaków to on, a nie Jurij Gagarin, jest pierwszym astronautą na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kosmos. Gwiezdna podróż". Książka jak bilet do gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 16:40
- Po moich dzieciach widzę, jak fajnie jest, kiedy wyrabia się w nich nawyk patrzenia w niebo. Mam nadzieję, że moja książka też się do tego przyczyni - mówi Paweł Ziemnicki, autor "Kosmosu. Gwiezdnej podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W drodze do niepodległości". Jak przenieść się do 1918 roku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 12:30
"W drodze do niepodległości" to wyjątkowa wystawa, która podróżuje po całym kraju. Polskie Radio objęło patronat nad tym wydarzeniem.  
rozwiń zwiń