Łuszczyca. Jak żyją "naznaczeni"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 17:31
Mało jest chorób, które stygmatyzują, wykluczają społecznie tak jak ta. Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. - Choć nie jest zakaźna, ale uwarunkowana genetycznie, zachorować może każdy z nas – przestrzegała prof. Aleksandra Lesiak.
Audio
  • Na czym polega łuszczyca, czym się objawia i jak z nią walczyć? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

lustro facet skóra cera 1200.jpg
Trądzik różowaty i inne choroby skóry. Jak z nimi wygrać?

Jak wyliczała w Czwórce dermatolog prof. Aleksandra Lesiak z taką diagnozą w gabinetów lekarskich w Polsce wychodzi od 3 do 5 proc. pacjentów. Zmiany chorobowe w przebiegu łuszczycy pogłębiają się, zwłaszcza, jeśli nie będzie ona prawidłowo leczona. - Skóra u zdrowego człowieka składa sie z naskórka, który podlega cały czas procesowi regeneracji i skóry właściwej. W tej chorobie dochodzi do nadmiernych podziałów komórek, czyli proces regeneracji, kóry u zdrowego człowieka trwa miesiąc, u chorego skraca się do kilku dni - mówiła prof. Aleksandra Lesiak. - Początkowo pojawiają się niewielkie grudki - żywoczerwone zmiany, które pokrywają się srebrzystą łuską. Następnie zlewają się, pokrywając coraz większe obszary skóry zmienionej chorobowo. Pacjent zaczyna zostawiać za sobą ślady w postaci tej łuski. To bardzo niekomfortowe - mówiła ekspertka. - Najczęściej zmiany pojawiają się w obrębie skóry głowy, ale zdarzają się m.in. na paznokciach, co jest bardzo widoczne.

Łuszczyca może pojawić się nagle, także pod wpływem stresu, leków czy  innych chorób. Jak bardzo utrudnia życie, jakie są jej rodzaje, w jakim wieku pojawia się najczęściej? Czy można się przed nią ustrzec i kto jest najbardziej narażony na łuszczycę? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: JustynaMajchrzak

Gość: prof. Aleksandra Lesiak (dermatolog z Kliniki Dermatologii Dermoklinika w Łodzi)

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Jesienne spacery po parku. Uważaj na kleszcze!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 19:10
Błędne jest przekonanie, że na kontakt z kleszczem narażeni jesteśmy tylko w lesie. Równie niebezpieczny może być trawnik w parku. Jak unikać kleszczy?
rozwiń zwiń