X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jesienne spacery po parku. Uważaj na kleszcze!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 19:10
Błędne jest przekonanie, że na kontakt z kleszczem narażeni jesteśmy tylko w lesie. Równie niebezpieczny może być trawnik w parku. Jak unikać kleszczy?
Audio
  • Czym jest borelioza, w jaki sposób się objawia? Rozmowa z prof. Aleksandrą Lesiak (Dajesz radę./Czwórka)
Kleszcz
KleszczFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

Kleszcz 1200.jpg
Co macha do nas kleszcz? Przeczytaj, nim wyjdziesz na spacer

Długa i ciepła jesień sprzyja aktywności kleszczy. Jak wynika z różnych badań, co piąty kleszcz jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jak podkreślała ekspertka Czwórki, nie możemy bagatelizować boreliozy, a najczęstszą manifestacją tej choroby będą objawy skórne. Dochodzi jednak także m.in. do zaburzeń rytmu serca, pojawiają się także problemy ze stawami. - Pierwszym objawem skórnym będzie rumień wędrujący. Może pojawić się w innym miejscu niż doszło do ukąszenia, rozszerza się obwodowo. Najczęściej nie boli i nie swędzi, objawom towarzyszyć może osłabienie i gorączka - tłumaczy prof. Aleksandra Lesiak. - Antybiotykoterapia trwa trzy tygodnie, nawet do miesiąca. 

Czy każde ugryzienie jest niebezpieczne? Jakie jeszcze objawy świadczą o rozwijającej się boreliozie? Gdzie najłatwiej spotkać kleszcze? Dlaczego borelioza raz wywołuje dolegliwości stawowe, innym razem neurologiczne czy skórne? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Nie usuwajmy kleszczy "babcinymi metodami", czyli nie smarujmy masłem, bo możemy sobie zaszkodzić. Kleszcza wykręcamy pęsetą, po czym dezynfekujemy skórę prof. A. Lesiak

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: prof. Aleksandra Lesiak (dermatolog, Dermoklinika Łódź)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białaczka. Każdy może pomóc - nie ma się czego bać

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 11:12
Na białaczkę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Na szczęście każdy może też pomóc.Dla wielu chorych szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alkomat", który mierzy poziom cukru we krwi

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 18:09
- Wydmuchujemy powietrze, w którym znajdują się konkretne związki chemiczne, m.in. glukoza, i mierzymy ich pioziom - tłumaczył prof. Konstanty Marszałek z AGH w Krakowie. 
rozwiń zwiń