Opieka nad seniorem w Niemczech. Jak odnaleźć się w pracy na emigracji?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 19:20
- Dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z pracą poza granicami, to może być nieciekawa sytuacja. Bywało ciężko, bywało śmiesznie. Do dziś zastanawiałam się, czy zwariowałam, czy wciąż jeszcze nie - mówiła Agata Strzałka, autorka książki "Jeszcze nie zwariowałam (chyba)".
Opieka nad senioremzdj. Ilustracyjne
Opieka nad seniorem/zdj. IlustracyjneFoto: Chinnapong/ Shutterstock

Agata Strzałka od ponad dziesięciu lat zajmuje się opieką nad osobami starszymi w Niemczech. Do pracy za granicę wyjeżdża rokrocznie na kilka miesięcy. - Dla mnie stało się to sposobem na życie, codziennością - tłumaczyła. W powszechnej opinii to praca dla młodych ludzi, ale jak podkreślała gość Czwórki, takie zajęcie warto podjąć w każdym wieku i niezależnie od płci. - Będąc tam dwa do trzech miesięcy, można podreperować swój budżet, a oprócz profitów finansowych korzystamy z możliwości nauki języka obcego - podkreślała. - Przebywamy za granicą z osobami mówiącymi wyłącznie we własnym języku - podkreślała.

Informacji o zatrudnieniu warto szukać w sieci, przeglądać fora, grupy o tej tematyce. - Przekonuję, by nie wyjeżdżać "na czarno", wówczas można trafić bardzo źle. Wyjazd poprzez profesjonalną agencję gwarantuje, że będziemy mieli określone warunki pracy i nie zostaniemy na przysłowiowym lodzie - podkreślała. - Oficjalne stawki są wystarczające, a poza tym pieniądze, które zarobimy, pozostają nam w kieszeni: nie wydajemy na mieszkanie, podróż czy wyżywienie. 

Zdaniem gościa Czwórki dobry opiekun powinien przede wszystkim wykazać się empatią. - Jeśli podczas opieki nad starszą osobą potrzebna będzie siła fizyczna, najczęściej jest to wcześniej zaznaczone w ogłoszeniu i wówczas z reguły poszukuje się mężczyzn - tłumaczyła. - Warto mieć jednak predyspozycje psychiczne, pewną odporność - podkreślała. Zwłaszcza że w dniu pracy w praktyce najczęściej  każda opiekunka ma obowiązkowo dwie do trzech godzin pauzy dla siebie. Do tego dochodzi przerwa nocna, a gdy do podopiecznego trzeba wstawać w tych godzinach, jest to dodatkowo płatne - wyliczała. - Naturalnie w tygodniu mamy wolny dzień, z którego warto korzystać, by zwiedzać okolicę - podkreślała Agata Strzałka. 

Posłuchaj
14:07 czwórka strzałka 2022_05_25-14-08-06.mp3 Agata Strzałka opowiada o tym, jak odnaleźć się w pracy w Niemczech (Dajesz radę/Czwórka) 

Jak tłumaczyła, za zachodnią granicą jest bardzo wielu naszych rodaków, więc nie ma problemu z tym, by spotkać ich w realu i nie czuć się samotnie podczas wielotygodniowej pracy. - To naturalne, że po jakimś czasie zaczyna nam brakować bratniej duszy, więc dobrze jest czasem wygadać się, porozmawiać w ojczystym języku, spotkać się z innymi Polakami - podkreślała.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Agata Strzałka (autorka książki "Jeszcze nie zwariowałam (chyba)")

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 14.15

kd