Fretka w domu. O czym musisz wiedzieć, zanim ją zaadoptujesz?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 15:54
Fretki są mięsożercami, śpią po kilkanaście - nawet do 18 - godzin na dobę, a ich aktywność przypada głównie na świt i zmierzch. Jak przygotować się na przyjęcie tego drapieżnego ssaka w nasze progi?
Fretka. Co warto wiedzieć o tym gatunku?
Fretka. Co warto wiedzieć o tym gatunku?Foto: Oleg Kozlovskyy/Shutterstock.com

Coraz chętniej hodujemy zwierzęta egzotyczne, które wymagają specjalnych warunków. Niestety, zwłaszcza początkujący właściciele zwierząt nie zawsze zdają sobie z tego sprawę z potrzeb swoich pupili. Popularność fretek jako zwierząt domowych rośnie w Polsce od połowy lat 80. ubiegłego stulecia. To niewielkie, sympatyczne czworonogi, które osiągać mogą od 1 do niemal 3 kg masy ciała. 

- To cudowne zwierzęta, które jednak nie będą odpowiednie do każdego domu, ponieważ potrzebują dużo czasu i cierpliwości opiekunów - podkreślała Agnieszka Sobczak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek. - Mieszkanie musi być odpowiednio zabezpieczone, żeby zwierzęta nie powchodziły tam, gdzie nie powinny. Warto także pochować wszelkie detergenty, by fretki były bezpieczne - tłumaczyła. 

Wbrew stereotypom fretki nie gryzą kabli, mogą jednak - niczym psie szczeniaki - bawić się plastikowymi bądź gumowymi przedmiotami. - Przyszły opiekun fretki powinien przygotować się na to, że będzie poświęcał jej sporo uwagi. Fretka powinna mieć przestrzeń, by móc po niej biegać i bawić się. Świetnie sprawdzą się rury, w których fretki będą mogły się chować, a także wszelkiego typu domki i hamaki, a także m.in. basen z piłkami - wyliczała ekspert. Jak tłumaczyła, warto zaadoptować dwie fretki, by miały one nawzajem swoje towarzystwo i mogły spędzać czas razem. - Niektóre zwierzęta potrzebują jednak indywidualnego podejścia i warto wziąć to pod uwagę. Zawsze niezbędna jest cierpliwość i miłość - tłumaczyła. 

Posłuchaj
10:28 czwórka fretki_PR4_AAC 2022_11_07-14-24-03.mp3 O fretkach i ich potrzebach opowiada Agnieszka Sobczak (Dajesz radę/Czwórka) 

Nie we wszystkich krajach na świecie fretki uznane są za zwierzęta domowe. Obostrzeniami obwarowana jest hodowla fretek m.in. w Nowej Zelandii i niektórych stanach w USA. Dlatego, zanim zaadoptujemy to zwierzę, warto przede wszystkim przeczytać odpowiednią literaturę, porozmawiać z ludźmi zajmującymi się tym gatunkiem i dopiero wtedy zaprosić zwierzaka do naszego domu. - Fretki mają swój charakterystyczny zapach, ale psy, koty czy króliki przecież także go mają. Specyficzną woń wydzielają jednak zwłaszcza w okresie godowym. Wówczas zalecamy kastrację bądź implanty hormonalne - podkreślała ekspert.  

Czytaj także:

Fretki karmi się m.in. surowym mięsem. - Mięsem mieszanym, czyli drób, kurczak, kaczka, indyk. Czerwonego mięsa nie powinno być dużo w diecie - wyliczała gość Czwórki i jak podkreślała, warto dodać suplementy diety. - Można też podawać jajko przepiórcze, a kurze - samo żółtko - raz w tygodniu - tłumaczyła. - Owoce i warzywa będą słabo trawione przez fretki, choć zwierzęta te je lubią. Można podawać je jako "smaczki", czyli nagrody - podkreślała. 

Opiekunowie fretek powinni być także przygotowani na wizyty u weterynarza. - Zła dieta odbija się na przykład na nerkach zwierzęcia. Warto zwracać uwagę na zęby fretek, bo odkłada im się kamień, i prowadzić wizyty profilaktyczne. Problemy, na przykład insulinoma, czyli odwrotność cukrzycy, pojawiają się często u zwierząt karmionych wyłącznie suchą karmą. Fretki mogą zapadać także na nowotwory czy choroby serca - wyliczała Agnieszka Sobczak. - Warto znaleźć odpowiedniego weterynarza, a dodatkowo sami zwracajmy uwagę na apetyt i zachowanie naszych pupili - podkreślała.

  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Agnieszka Sobczak (Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek)

Data emisji: 07.11.2022

Godzina emisji: 14.15

kd/kor

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń