Zwierzęta i upały. Jak zadbać o ich zdrowie i samopoczucie?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:00
Latem temperatura jest bardzo wysoka i podobnie jak my, nasze zwierzęta mogą mieć z tym duży problem. Andrzej Chachaj, lekarz weterynarii, podpowiada jak je chronić.
Dbałość o właściwe nawodnienie pupila podczas upałów jest niezwykle ważna
Dbałość o właściwe nawodnienie pupila podczas upałów jest niezwykle ważnaFoto: Shuterstock.com/Jaromir Chalabala

Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Gdy zwierzak jest wystawiony na długie działanie wysokiej temperatur to początkowo zaczyna próbować się chłodzić, chce obniżyć swoją temperaturę ziejąc, szukając chłodu, schronienia - mówi Andrzej Chachaj, lekarz weterynarii. - Jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, to przyspiesza im oddech, zieją , pojawiają się zaburzenia układu krążenia, mogą wystąpić zaburzenia układu nerwowego, takie jak opóźnione reakcje czy nawet utrata świadomości. Niestety, niektóre tego typu sytuacje kończą się śmiercią - dodaje. 

Udar cieplny 

Zwierzęta, tak samo jak ludzie, mogą dostać udaru. Udar jest sytuacją, w której rośnie wewnętrzna temperatura zwierzęcia. Zwykła temperatura naszych pupili to około 38,5 stopnia C, z udarem mamy do czynienia, gdy wzrasta ona powyżej 40 stopni. 

- Jeśli zwierzę jest długo narażone na upał, to dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń wewnętrznych, wielonarządowych. Poszczególne układy reagują w określonym czasie - wyjaśnia weterynarz. - Początkowo możemy mieć do czynienie z zaburzeniami układu nerwowego, pokarmowego (wymioty, biegunka), pojawiają się zaburzenia krążenia - wymienia. - To sytuacja niebezpieczna, za każdym razem zagrażająca zdrowiu i życiu naszego czworonoga - dodaje.

Jeśli na dworze panuje słoneczna pogoda, a my zobaczymy zwierzaka zamkniętego w aucie, także warto reagować. Sławomir Smyk ze Stołecznej Straży Miejskiej radził w rozmowie z Czwórką, by w pierwszej kolejności ocenić zagrożenie. Jeśli widzimy, że sytuacja jest niebezpieczna, niezwłocznie powiadommy odpowiednie służby. W tym przypadku powinna to być policja lub straż miejska. Poza tym - ratowanie życia usprawiedliwia wybitą szybę. 

Posłuchaj
08:50 czwórka dajesz radę 04.07.2022.mp3 Jak zadbać o naszych pupili w upalne dni - podpowiada lekarz weterynarii Andrzej Chachaj (Dajesz radę/Czwórka)

 

- Nawet zostawienie psa "na chwilę" w samochodzie może się skończyć tragicznie dla naszego pupila - podkreśla gość Kacpra Kowalczyka. - Wszystkie zwierzęta są narażone na niebezpieczeństwo, szczególnie te chore czy z nadwagą - dodaje. - Nawet 5 minut w aucie nagrzanym do 50 stopni C ma znaczenie. 

Ochrona

Przed udarem i przegrzaniem należy chronić swoich czworonożnych przyjaciół. Andrzej Chachaj podkreśla, że lepiej zapobiegać, niż ratować. - Zdecydujmy się na spacery wcześnie rano i późnym wieczorem - podpowiada. - Jeśli zwierzę musi zostać w domu, to warto zamknąć okna, zasłonić rolety, zapewnić mu stały przepływ powietrza, uruchomić wiatraki czy klimatyzację. Koniecznym punktem jest zapewnienie dostępu do świeżej wody - dla kotów może być to fontanna, dla psa kilka misek z wodą w całym mieszkaniu - dodaje. 

Na rynku są dostępne też maty chłodzące czy ubrania chłodzące. - Jeśli zwierzak jest przyzwyczajony do strojów, to ubranie chłodzące może pomóc - podkreśla ekspert.

Pies w podróży

Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać szykując psa do długiej trasy na wakacje, jest woda. Nasz pupil musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Warto w samochodzie stosować klimatyzację, ale nie mrozić podopiecznego, bo to i dla niego, i dla nas może skończyć się katarem.

Andrzej Chachaj poleca postoje w trasie, ale też zwraca uwagę, żeby nagrzanego psa czy to po podróży, czy wylegiwaniu się w słońcu nie wpuszczać do chłodnego morza czy jeziora. - Warto psa stopniowo wprowadzać do wody, gwałtowne schłodzenie może być dla niego niebezpieczne - ostrzega.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Andrzej Chachaj (lekarz weterynarii) 

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 14.07

pj

Czytaj także

Psy i koty podczas upałów. Jak ochronić je przed udarem?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:37
Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Zwierzaki podczas upałów nie mają lekko. Jeśli dojdzie do przegrzania nastąpić może nawet udar cieplny, to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zyciu - mówi lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Selfie z dzikimi zwierzętami? Już nie zrobisz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 09:48
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wezwała naukowców, studentów, ekologów i opiekunów do zaprzestania publikowania zdjęć, które przedstawiają ich w bliskim kontakcie z dzikimi zwierzętami. Celem jest zarówno ochrona dzikich gatunków, jak i amatorów selfie.
rozwiń zwiń