Dziewanna z płytą "Widziadło". Folk przepełniony mistycyzmem

Agnieszka Suchy, znana jako Dziewanna, wokalistka z Ustronia obdarzona przepięknym mocnym głosem o ciepłej  i ciemnej barwie, została laureatką Wirtualnych Gęśli. Zwycięska płyta "Widziadło" to album koncepcyjny. 
Agnieszka Suchy, Dziewanna
Agnieszka Suchy, DziewannaFoto: Maciej "Dragen" Sitarz
O Audycji
Tytuł Dziewanna z płytą "Widziadło". Folk przepełniony mistycyzmem
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis
Skrzypce płyta 1200.jpg
Joanna Lacher z solowym debiutem "Królowa Lasu"

- Jestem bardzo zaskoczona, a udział w plebiscycie wśród tak znakomitych muzyków był prawdziwym zaszczytem - mówiła wokalistka. Na co dzień Dziewanna wykonuje folk metal, fantasy folk, odwołując się jednak do słowiańszczyzny. - Sama, nazywając gatunek, jaki tworzę używam określenia "mistyczny folk". Długo zastanawiałam się, jaki wspólny mianownik znaleźć dla inspiracji, literackich i pozaliterackich, które mi towarzyszą na muzycznej drodze - i to jest właśnie mistycyzm. Folk staje się wyłącznie spoiwem i motywem przewodnim moich utworów - tłumaczyła w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. Jak podkreślała, muzyka powinna jednak dawać wolność interpretacyjną, dlatego Agnieszka Suchy w swojej twórczości pozostawia jej bardzo dużo słuchaczom.

ZOBACZ TAKŻE Oblicza folku według Mariusza Kuczewskiego >>>

Dziewanna wraz z basistą Maciejem "Dragenem" Sitarzem współtworzyła grupę Othalan, która na muzycznym rynku działała od 2012 roku, potem z Grensirem, czyli Bartoszem Supronikiem, przenosiła słuchaczy w świat muzyki staroskandynawskiej w projekcie Saga, który istnieje do dziś. Jako Dziewanna działa na rynku od 2015 roku, a zaczęło się od… poezji. - Dopiero po pewnym czasie moje utwory zaczęły przybierać na sile, zaczęły zamieniać się w muzykę mocniejszą - wspominała swoją muzyczną drogę Agnieszka Suchy.

Płyta "Widziadło" to album koncepcyjny, rozpoczyna się i zamyka słowem "Dnieje". - To symbolizuje ziemską podróż człowieka, od momentu, gdy wynurzamy się z niebytu, aż po chwilę, gdy w ten niebyt znów odchodzimy - tłumaczyła wokalistka. Na krążku Dziewanny usłyszymy znakomitych instrumentalistów, m.in. Anna Wilk-Kogut, wiolonczelistka związana m.in. z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk", Mateusz Gawron - perkusista. Na płycie pojawił się również skrzypek Jan Musiał, na co dzień współpracujący z Radogostem. - Współpraca fantastycznie nam się układa, sama wiele się uczę od ludzi, w którymi pracuję i mam nadzieję, że oni też czerpią coś ode mnie - mówiła wokalistka. Choć każdy z nas pochodzi z innego muzycznego gatunku, mam nadzieję, że udało nam się spotkać w jednym punkcie.  

ZOBACZ TAKŻE Współczesna Antonina Krzysztoń. Skrzypcowo-wokalny blues Jolanty Kossakowskiej >>>

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Agnieszka Suchy (Dziewanna, wokalistka, autorka tekstów, kompozytor) 

Data emisji: 20.05.2020

Godzina emisji: 00:00

kd/pj

Playlista
Tagi
Playlista
  • Dziewanna, - Czarci pakt
  • Dziewanna, - Zaśpiew
  • Dziewanna, - Wilczysko
  • Dziewanna, - Świergołuśka
  • Dziewanna, - Pieśń wojowniczki
  • Xabier Diaz , - Primeiro
  • Xabier Diaz , - No Salón Das Cereixas
  • Xabier Diaz , - Tentenublo
  • Xabier Diaz , - Unha Dúas Tres E Catro