Slavic Jazz Underground z płytą "Jare gody" - symboliczny początek

Slavic Jazz Underground to - obok muzyki i mnóstwa pozytywnych wibracji - także ruch, który właśnie zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Premierę właśnie miała ich płyta "Jare Gody".
Slavic Jazz Underground w Czwórce
Slavic Jazz Underground w CzwórceFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

Lena Romul mała Zeberka Jakub Sadowski, Earl Jacob 1200.jpg
Lena Romul, Jakub Sadowski i festiwal Korzenie Europy

Slavic Jazz Underground to kolektyw złożony z siedmiu osób: na stałe są trzy wokale, saksofon, fortepian, organy, syntezatory, gitara akustyczna, gitara basowa i instrumenty perkusyjne. Dodatkowo w niektórych utworach usłyszymy muzyków z Kapeli ze wsi Warszawa. - Miksujemy nasze głosy, czasem same nie wiemy, która co śpiewa. Nie ma sztywnych podziałów, wszystko wychodzi z nas naturalnie i to jest najpiękniejsze - mówi w rozmowie z Czwóką Patrycja Malinowska, wokalistka SJU.

Posłuchaj

58:50 2020_07_08 00_00_06_PR4_Folk_Off.mp3 Slavic Jazz Underground o swojej twórczości i nowej płycie (Folk Off/Czwórka)

Pierwszy wokal jednak Lena Romul to artystka, znana m.in. ze współpracy z Majką Jeżowską, ale także sceny reggae i kilku solowych płyt. - Najtrudniejsze było to, by zrozumieć, że w przypadku folku słowiańskiego konieczne jest przekonstruowanie całej muzyki, pod względem kompozytorskim nie mogę tu korzystać z form, które dotychczas znałam i które "lecą" w radiu. To zupełnie inna muzyka - tłumaczyła w Czwórce. 

Źr. Slavic Jazz Underground "Wielka Matko"/Karrrotkommando

Płyta to 36 minut muzyki, w której odnajdziemy sporo jazzu, ale także niemało muzyki elektronicznej, folku miejskiego, ale też r’n’b, a nawet indie, czy rytmu walca. - Najpierw powstała muzyka, potem ideologia. Pisząc, dopiero odkrywałam te piosenki, to było bardzo ciekawe doświadczenie. Zastanawiałam się, do czego mnie to doprowadzi, a finał okazał dużo większy niż mogłam oczekiwać - wspominała Lena Romul. Tytuł "Jare gody" łączy się nierozerwalnie z pojęciem "odrodzenia". - To święto płodności i radości, zamknięcie starych rozdziałów i rozpoczęcie nowych - tłumaczyły rozmówczynie Macieja Szajkowskiego.

Czytaj także:

Slavic Jazz Underground to poza muzyką także ruch artystyczny. A właściwie, jak tłumaczy Lena Romul, początek ruchu, w którym "każdy ma głos". - Okazało się, że ludzie z którymi pracujemy na co dzień potrafią być na tyle otwarci, że warto im na to pozwolić - mówiła Lena Romul w rozmowie z Czwórką.

W programie wybrzmiały także nagrania m.in. od Slavic Jazz Undeground. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Lena "Mała Zeberka" Romul, Patrycja Malinowska (Slavic Jazz Underground)

Data emisji: 08.07.2020

Godzina emisji: 00:04

kd

Playlista
  • Slavic Jazz Underground, - AK - 47
  • Slavic Jazz Underground, - Kaśka
  • Slavic Jazz Underground, - Ganja Tune
  • Slavic Jazz Underground, - Nów
  • Slavic Jazz Underground, - Wielka Matko
  • Xabier Diaz , - Tentenublo
  • Trio Tekke, - On The Street
  • Xabier Diaz , - No Salón Das Cereixas
  • Trio Tekke, - Tempest of The Dawn