Kapelą Ze Wsi Warszawa zachwyca się świat

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 14:14
"Re:akcja mazowiecka" to ostatni album Kapeli ze Wsi Warszawa, wcale nie nowy, bo wydany w 2017 roku. Jednak dziś jest jego czas - z zagranicy płyną znakomite recenzje, a w radiu puszcza go sam Iggy Pop. 
Audio
  • Członkinie zespołu Kapela Ze Wsi Warszawa opowiadają o albumie "Re:akcja mazowiecka" (Stacja Kultura/Czwórka)
Kapela ze Wsi Warszawa i mazowieccy mistrzowie  koncert w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego
Kapela ze Wsi Warszawa i mazowieccy mistrzowie – koncert w Studiu PR im. Witolda LutosławskiegoFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Ten album to dwie płyty, muzyka naszych mazowieckich mistrzów i druga, nasza interpretacja tych brzmień - opowiadają Magdalena Sobczak-Kotnarowska i Sylwia Świątkowska z Kapeli Ze Wsi Warszawa. - Przed jego nagraniem spędziliśmy dużo czasu w archiwach - dodają. 

Członkinie zespołu zauważają, że muzyka mazowiecka w tym swoim starym kontekście już umiera, jest coraz mniej okazji, żeby ją kultywować, śpiewać. Ludzie coraz mniej śpiewają, a tańczą do zupełnie innej muzyki. - Ci artyści odchodzą, muzyka odchodzi razem z nimi. Zostają fascynaci - mówi Magdalena Sobczak-Kotnarowska.

Kapela Ze Wsi Warszawa podąża jednak własnymi ścieżkami. - Podobają nam się skale, rytmika, która jest bardziej skomplikowana niż muzyka pop - opowiada gość Kasi Dydo. - Ale resztę owijamy w swoją własną wyobraźnię - dodaje.  

My nie chcemy rekonstruować tej muzyki, chcemy ją pchnąć na inne tory Magdalena Sobczak-Kotnarowska

Sylwia Świątkowska podkreśla, że dla zespołu ważne jest bycie autentycznymi, bycie sobą. Jak to się dzieje, że dziś Kapela Ze Wsi Warszawa jest tak bardzo popularna na zachodzie, a mniej w Polsce? Jaki związek ma zespół z nominowanym do Oscara filmem Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna"? Czemu utwór "Ja za wodą, Ty za wodą" śpiewało im się trudno? Jakie są plany Kapeli na najbliższy czas i co ma z tym wspólnego święto słońca? O tym m.in. w rozmowie z Kasią Dydo. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 1.03.2019

Godzina emisji: 10.48

pj/ac

Czytaj także

Tola Szlagowska: pisanie tekstów to mój sposób na komunikowanie się ze światem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:08
- Warto zwacać uwagę na tekst. Muzyka to kompozycja, która łączy ze sobą słowa i melodię, i całe instrumentarium - opowiadał dziennikarz Czwórki Damian Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Queen Symfonicznie. Nowe aranżacje dobrze znanych przebojów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 15:00
Niezwykłe koncerty łączące muzykę zespołu Queen z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu chóru i orkiestry Alla Vienna już od 7 lat zachwycają fanów legendarnej grupy. - Bardzo kocham ten repertuar. Kompozycje Queen były bogate i złożone. I zawsze miały piękne melodie - opowiada Ralph Kaminski.
rozwiń zwiń