"Tany". Karolina Cicha z nową płytą w kooperacji z Kayah i Czarnecką

- Było wiadomo, że ciśniemy w polkę, disco-polkę, cytaty z Janowa - opowiada o pracy nad krążkiem Karolina Cicha. - Zapędzam się w różne rejony, ale tak naprawdę od paru lat konsekwentnie inspiracją mojej muzyki jest Podlasie. 
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

Slavic jazz undergrund lena romul 1200.jpg
Slavic Jazz Underground z płytą "Jare gody" - symboliczny początek

Karlina Cicha to wszechstronna artystka, znana z tego, że właściwie każda jej płyta to nowa jakość, zaskoczenie, inny styl. - jest w tym jednak klucz. Chodzi o to, by próbować połączyć bardzo różne style i pieśni w jedną spójną całość. Pokazać, że wszystko może "gadać" jednym muzycznym językiem - tłumaczyła w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. Jak przyznaje artystka, ta płyta różni się od poprzednich krążków. - Wymyśliliśmy, że chcemy zrobić płytę taneczną. Ja nauczyłam się grać na basie, a groovy tworzone były tak, by dało się z tego zrobić tańczony koncert - opowiada.

Posłuchaj
55:53 2020_09_09 00_03_50_PR4_Folk_Off.mp3 O nowym krążku "Tany" i kolejnym etapie swojej twórczości opowiada Karolina Cicha (Folk Off/Czwórka) 

muzyka gitara koncert 1200 F.jpg
Między szkockim folkiem a punkiem. "Gramy po prostu Bruk-music"

Słowo Company w tytule płyty nie jest przypadkowe. - Pojawia się zamiennie z określeniem "Spółka". Od dwóch lat mamy bowiem ustalony jednorodny skład: Patrycja Betlej - instrumenty perkusyjne i Mateusz Szemraj na strunowcach, a Karolina Matuszkiewicz - przeróżne smyczki oraz wokale - wymieniała Karolina Cicha. Na krążku usłyszymy także gościnnie dwie wyjątkowe artystki. - Obie oczywiście w różny sposób związane z Podlasiem - tłumaczyła Karolina Cicha. - Jedną z nich jest Kayah, drugą Karolina Czarnecka.

Czytaj także:

"Płyta tatarska" - muzyka z Podlasia aż po Krym
Współczesna Antonina Krzysztoń - blues Jolanty Kossakowskiej 

Płytę "Tany" promuje singiel "Płacz nad młodością, co odchodzi" z gościnnym udziałem Kayah. - To wielki lament autobiograficzny, bo tekst napisałam w przededniu swoich 40. urodzin, czyli kryzysu, który pewnie nas wszystkich nie omija - tłumaczyła Karolina Cicha. - Wypierałam go, aż postanowiłam nazwać i opisać to, co dzieje się w moim życiu. Nie mówi się o starzeniu, siwiejących włosach, ale też pięknej mądrości, która wraz z wiekiem napływa coraz szerszymi falami. Więc ja to zrobiłam.

Źr. KayaxTV/Karolina Cicha i Kayah - Płacz nad młodością, co odchodzi


Pieśni, których posłuchać możemy na "Tanach" gromadzone były przez trzy lata, część powstała w czasie pandemii. - Absolutnie doceniam tu niebagatelną rolę Spółki, aranżacje perkusji miały mocny wpływ na ostateczny kształt tych kompozycji. Potem dogrywane były struny. Jest w tym bardzo dużo improwizacji. Bardzo cieszę się, że mam tak doskonałych muzyków, od których wiele się uczę - opowiadała Karolina Cicha. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Karolina Cicha (wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów, pieśni i piosenek)

Data emisji: 09.08.2020

Godzina emisji: 00:02

kd


Playlista
Tagi
Playlista
 • CICHA KAROLINA Miłość bez jutra - Miłość bez jutra
 • Pałyga Bart, Karolina Cicha i Spólka, - Afterparty Elegia
 • Pałyga Bart, Karolina Cicha i Spólka, - Ku Ku AA
 • Pałyga Bart, Karolina Cicha i Spólka, - Rodzinny Patchwork
 • Pałyga Bart, Karolina Cicha i Spólka, - Mówiąludzie miły nie pije
 • Pałyga Bart, Karolina Cicha i Spólka, - Zaszumiała W Sadeńku Traweńka
 • Pałyga Bart, Karolina Cicha i Spólka, - Jak Strzała w Locie
 • Pałyga Bart, Karolina Cicha i Spólka, - Płacz Nad Młodością, Co Odchodzi
 • Fawzy Al-Aiedy, - Hiyya
 • Fawzy Al-Aiedy, - Ya Habibi
 • Fawzy Al-Aiedy, - Ya habibi