Mehehe, Same Suki i Zarysy - dziś te projekty żyją w górach

Tuż przed pandemią Helena Matuszewska wróciła w rodzinne strony, na Spisz. - Wróciłam w góry, do starej drewnianej zagrody, właściwie skansenu z 1929 roku, do wioski, w której się wychowałam - mówi artystka. - Teraz tam moje życie twórcze się odbywa m.in. warsztaty mehehowe "Dzika natura głosu", koncerty z Samymi Sukami, z Mehehe. Tam też powstaje nowy projekt Zarysy - zdradza. 
Mehehe
MeheheFoto: materiały prasowe/Ethno Port Poznań
O Audycji
gaga zielone żabki 1200.jpg
Ga-Ga Zielone Żabki: dzięki muzyce kreujemy rzeczywistość

Okazuje się, że 2020 rok nie był najtrudniejszym rokiem dla projektów muzycznych, w które zaangażowana jest Helena Matuszewska. - Dla Mehehe, zwłaszcza druga połowa tego pandemicznego roku była bardzo fajna - zdradza gość "Folk Offu". - Grałyśmy w Belgii, w katakumbach, na starym gotyckim cmentarzu. Grałyśmy w synagodze, pod starą chałupą na Podlasiu, byłyśmy też w Danii - wymienia.


Posłuchaj
60:34 2021_11_03 00_00_01_PR4_Folk_Off.mp3 Helena Matuszewska opowiada o najnowszych działaniach Mehehe, Samych Suk i nowym projekcie Zarysy (Folk Off/Czwórka)

 

Mehehe dało się poznać 3 lata temu. W 2018 roku zespół wystąpił na festiwalu Nowa Tradycja. Ich pierwsza płyta ukazała się w marcu 2019 roku. Teraz pracują nad kolejną. Jak zdradza gość Czwórki ten album będzie bardziej transowy, z większą ilością bębnów.

Maciej Szajkowski ocenia album "Ciemnienie" jako niezwykły, przełomowy dla muzyki etnokosmopolitycznej, wnoszący aspekt uzdrowieńczy. - Ta płyta to nawiązanie do wszystkiego, co robiły kobiety mocy, do rytuałów, magii ludowej, która pozwalała ludziom pogodzić się z każdym aspektem życia, z chaosem wszechświata - tłumaczy Helena Matuszewska.

ZAPLATAM by Mehehe/Mehehe music

Ostatni czas przyniósł też zmiany z grupie Same Suki. W składzie zespołu dwa lata temu pojawił się mężczyzna. - Karol dołączył do nas 2 lata temu, to kontrabasista, kowal, mieszkający we wsi Samoklęski – przedstawia muzyka gość Czwórki. - Tej jesieni zostaliśmy w trio, odeszła Patrycja Betlej - dodaje.

Wyciągnęliśmy z szaf wszystkie smutne, kobiece, delikatne piosenki. Z dekady buntu, dekady czerwonej Same Suki wchodzą w różową. Otwieramy się na kobiecość i łagodność Helena Matuszewska

Same Suki szykują się do nagrania kolejnej płyty, która będzie nosiła tytuł "Dziadowskie piosenki o miłości". - Moc, siła, chęć mówienia kobiecym głosem zostają z nami – podkreśla artystka.

Nadchodzi druga płyta Mehehe, trzeci album Samych Suk, ale to nie wszystko. - Zaczął się też projekt Zarysy i już zaczynamy nagrywać. To jest muzyka o tęsknocie za górami - zdradza Helena Matuszewska. – Ten koncept zaczął powstawać, gdy jeszcze mieszkałam w Warszawie i czułam, że tęsknię do domu, do gór. To całkowicie mój projekt inspirowany echami pieśni góralskich - dodaje.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Helena Matuszewska

Data emisji: 03.11.2021

Godzina emisji: 00.00

pj

Playlista
  • MEHEHE Woda - Woda
  • Mehehe, Mehehe, - Wiatr
  • Mehehe Dziewięćsił - Dziewięćsił
  • Mehehe, - Różyca
  • Lakou Mizik, - Iko Kreyol
  • Rasm Al-Mashan, - Ali gingi
  • Sofia Rei feat. Marc Ribot, - La Lavandera