Chrust - między acid housem, poezją śpiewaną a folkiem

- Od początku chcieliśmy, by to, co robimy, było nasze: rodzime, ludowe. Łączymy nowe brzmienia z tym, co inspirowane jest polską tradycją - tłumaczyli Darek Mrozek, Karol Konop i Małgorzata Oleszczuk. W Czwórce premierowo wybrzmiały nagrania grupy Chrust. 
Chrust na scenie
Chrust na scenieFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

Pochodzą z Kaszub i Podlasia. Prezentują przeróżne inspiracje i doświadczenia: od techno, metalu, po piosenkę aktorską. - Bez wątpienia są jednym z bardziej oryginalnych krajowych zespołów w ostatnim czasie - ocenił gospodarz audycji Maciej Szajkowski. 

Posłuchaj
61:15 2021_11_16 23_59_56_PR4_Folk_Off.mp3 O swojej muzyce i planach opowiadają muzycy grupy Chrust (Folk Off/Czwórka) 

Grupa powstała latem tego roku z połączenia dwóch różnych ścieżek. Z jednej strony spotkali się Dariusz Mrozek i Małgorzata Oleszczuk, z drugiej - do grupy doszedł Karol Konop, z którym wcześniej muzycy tworzyli - jak wspominali w Czwórce - "totalnie kwaśne i transowe technodżemy". Do dziś w ich twórczości przebija się nie tylko bit, acid house, ale i ogień trip hopu. - Początkowo głównym filarem naszej muzyki miało być połączenie po równo wokalu i perkusji - podkreślał Dariusz Mrozek. - Z czasem okazało się, że do tego doszła melodyka ukulele, i z dnia na dzień z wstępnego projektu powstał pierwszy pełnoprawny numer - wspominała wokalistka Małgorzata Oleszczuk. Pierwszy koncert, który zagrali w Olsztynie w obecnym składzie, okazał się strzałem w dziesiątkę. 

Słuchaj także:

-> Krzykopa i Rube świnie. Energetyczny folk ze Śląska
-> "Dorośli" Igora Spolskiego - płyta w duchu slow life

- Od początku chcieliśmy, by to, co robimy, było jak najbardziej tradycyjne, rodzime, ludowe - tłumaczył Karol Konop, odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe. Dlatego też teksty Chrustu inspirowane są słowiańszczyzną, a wokal momentami przybiera formę śpiewu białego. - Nasze teksty piszemy wszyscy, choć kilka utworów wyszło spod mojej ręki - opowiadała Małgorzata Oleszczuk. Dziś muzycy tworzą materiał na pierwszą płytę. - W ciągu najbliższych miesięcy prawdopodobnie uda nam się ją wydać, bo jesteśmy bardzo zapaleni, by to zrobić - podkreślali w Czwórce. 

Źr. Chrust - Hen za rzeką (live session)

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Małgorzata Oleszczuk - wokalistka, Karol Konop - elektronika, Darek Mrozek - perkusista (zespół Chrust)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
 • Tamala, - Fodé
 • Tamala, - Salubrité
 • Kasai All Stars, - Beyond the 7th Moon
 • Kasai Allstars - Bilonda
 • Canzoniere Grecanico Salentino, - Aremu An Me Gapa
 • CANZONIERE GRECANICO SALENTINO, - Balla nina
 • Chrust, - Hen za Rzeką
 • Chrust, - Twój Zew
 • Chrust, - Ciemna Droga
 • Dominik Pietrzak, - Venting
 • Dominik Pietrzak, - Flower