Weljar - muzyczny szamanizm i transowa elektronika

- Staramy się czerpać z tradycji to, co nam się w niej podoba, i zawierać to we współczesnej formie w naszych utworach. Przekazujemy w ten sposób dawne dźwięki, ale także emocje - mówią Katarzyna "Ylgyrien" Karoń i Przemysław "Siewca" Karoń.
Katarzyna Ylgyrien Karoń, Przemysław Siewca Karoń
Katarzyna "Ylgyrien" Karoń, Przemysław "Siewca" Karoń Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

paprodziad szajkowski 1200.jpg
Paprodziad z projektami "Wodnika Era" i "Larum": rządzą nimi różne emocje

Przedstawiciele grupy Weljar pochodzą z południa Polski, Gliwic i Krakowa, działalność rozpoczęli rok temu. Jak tłumaczyli w Czwórce, nazwa tego projektu nie jest przypadkowa. - Chcieliśmy, by było to słowo, które nie istnieje w żadnym języku, a jednocześnie, by było znaczące. Weljar to zbitka od imienia Weles, czyli boga mądrości, ze słowem "jar", czyli miejscem, gdzie każdy może doznać czegoś ważnego - podkreślał Przemysław Karoń. 

Posłuchaj
60:47 2021_11_30 23_59_11_PR4_Folk_Off.mp3 Katarzyna "Ylgyrien" Karoń i Przemysław "Siewca" Karoń o działalności swoich projektów muzycznych (Folk Off/Czwórka) 

W ich muzyce słychać nietuzinkowe ambientowe i transowe rytmy oparte jednak na folkowych harmoniach, a w ich tekstach słowiańskość wybrzmiewa bardzo mocno. - Choć do świata muzyki słowiańskiej i folkowej trafiłam przypadkiem, od razu mi się tu spodobało, wciągnęłam w to Przemka i zostaliśmy oboje - opowiadała Kasia Karoń. - Zaczęliśmy słuchać coraz więcej folku i szybko zainspirowała nas norweska Wardruna. Z czasem zrozumieliśmy, że chcemy robić słowiański folk. 

ZOBACZ WIĘCEJ Gooral zagrał koncert na żywo w Czwórce [WIDEO]

Jak przekonywał Przemysław Karoń, folk - który najczęściej kojarzy się z czymś prostym i przaśnym - nie musi taki być. - Może być mroczny, pełen emocji. Ta muzyka przez lata była najbliższa nam wszystkim. Ludzie w dawnych czasach też kochali, nienawidzili, targały nimi uczucia. Można więc w folkowy sposób przedstawić zawiłości ludzkiej duszy - opowiadał gość Czwórki. 

Źr. Weljar - Dziady I

W twórczości formacji Weljar zamiast tradycyjnych instrumentów sprzed setek lat usłyszymy jednak gitary elektryczne i elektronikę. - Wydaje mi się, że to się łączy. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiążemy współczesność z tradycją, a jednocześnie przybliżamy dzisiejszym słuchaczom muzykę sprzed lat - opowiadał Przemysław Karoń. - Świat mitologii słowiańskiej i szamanizmu bardzo ładnie przeplata się z elektronicznymi brzmieniami.

CZYTAJ TAKŻE Morhana - folk metalowe uderzenie na koniec roku

Na co dzień, poza muzyką, artyści zajmują się zawodowo malowaniem figurek. - Są to głównie figurki historyczne, postacie z różnych filmów, popiersia kolekcjonerskie - wyliczała Katarzyna Karoń. - To coraz bardziej popularne w Polsce - zauważyła. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Katarzyna "Ylgyrien" Karoń - wokal, flet, Przemysław "Siewca" Karoń (Cronica, Weljar)

Data emisji: 01.12.2021

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
  • Weljar, - Żmij ( live - warszawa 20.11.21)
  • Weljar, - Wyjkur
  • Weljar, - Pieśń ku czci Słońca
  • Weljar, - Gon
  • Weljar, - Wieczne honory
  • Weljar, - Topielica
  • Żywi Joł!, - Nie posiadam
  • Kasbah Rockers, - Chobisara
  • DAJ OGNIA, Sitko Anna, - Kir