Noc Księgarń stawia na kiermasze i na dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 12:22
Zbliża się czwarta Noc Księgarń, dziś już wiadomo, że na pewno odbędzie się w 50 miastach, w 160 różnych miejscach. Organizatorzy wciąż zapraszają do wydarzenia, bo lista nie jest zamknięta. 
Ta nasza, czwarta Noc Księgarń to też wołanie o uwagę - mówi organizatorka wydarzenia.
Ta nasza, czwarta Noc Księgarń to też wołanie o uwagę - mówi organizatorka wydarzenia.Foto: Pixabay.com/Public Domain

- Noc Księgarń powstała, żeby przypomnieć ludziom, że istnieją księgarnie stacjonarne i że mogą mieć świetną księgarnię w swojej okolicy - mówi Anna Karczewska, współorganizatorka tej wyjątkowej nocy. - Niestety tych księgarń jest coraz mniej i w mniejszych miejscowościach coraz trudniej je znaleźć. W dużych miastach jednak są i warto sobie o nich przypomnieć. Wybrać książkę, zasięgnąć rady u księgarza czy księgarki - dodaje. 

Z roku na rok Noc Księgarń rośnie w siłę. Wydarzenie jest coraz większe i coraz ciekawsze. Ciekawostką jest, że pandemia, gdy trwała, nie zaszkodziła mocno księgarniom, dopiero wydarzenia 2022 roku - wojna, kryzys finansowy - sprawiły, że dziś księgarnie mają się słabo. 

- Sprzedaż książek zanotowała spory spadek w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Mówi się o trzydziestoprocentowym spadku - zauważa gość Czwórki. - Ta nasza czwarta Noc Księgarń to też wołanie o uwagę - dodaje.  

Anna Karczewska Noc Księgarń organizuje wspólnie z Jędrzejem Biegańskim. Razem tworzyli też wiosenny Weekend Księgarń Kameralnych. Oba wydarzenia koncentrowały się na stacjonarnych księgarniach. 

W tym roku przygotowano moc atrakcji. Ale głównym punktem mają być kiermasze. 

- Tym, na czym nam zależy w tym roku najbardziej, są kiermasze - podkreśla gość Kasi Dydo. - Wiem, że nie brzmi to dobrze, ale w tym roku chcemy, żeby ludzie przyszli do księgarń, żebyśmy się w nich spotkali. Główne wydarzenia oczywiście transmitujemy w sieci, ale nie zachęcam do ich oglądania, zachęcam do uczestnictwa - podkreśla.

W programie znalazło się mnóstwo warsztatów dla dzieci. - Stawiamy trochę na dzieciaki. Wiadomo, że trzeba wychowywać tych nowych czytelników i czytelniczki. Będziemy trochę rozmawiać o szkole, o lekturach, o dobrostanie psychicznym dzieci -wymienia organizatorka. - Opowiemy też o "niegrzecznych" książkach dla dzieci, czyli "czy książki dla dzieci muszą mieć smrodek dydaktyczny" - zdradza. 


Posłuchaj
10:30 czwórka stacja kultura 22.09.2022 noc.mp3 Na czwartą Noc Księgarń zaprasza Anna Karczewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Podczas nocy księgarń nie zabraknie Spotkania Kryminalistów, które odbywa się co roku, Turnieju Krzyżówek Przekroju, nasi goście podpowiedzą, co warto czytać z książek wydanych w 2022 roku, a także czego nie warto - zaprasza Anna Karczewska. - Będzie dużo konkursów i nawet koncertów, będzie też gotowanie w księgarniach. Nasz program jest ogromny. 

Wśród gości Nocy Księgarń znaleźli się Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Przemek Staroń, Joanna Olech, Marek Krajewski, Katarzyna Grochola, Sylwia Chutnik, Agnieszka Szydłowska, Barbara Gawryluk, Katarzyna Ryrych i wielu innych. 

Do 29 września trwa też konkurs "Wyklejanki". - Idziemy tropem Wisławy Szymborskiej, która robiła fantastyczne wyklejanki i wysyłała je swoim przyjaciołom. Warto wziąć udział w tym konkursie, bo można wygrać nawet dwudniowy pobyt w mieszkaniu noblistki w Krakowie - zaprasza gość Czwórki. - Podczas Nocy Księgarń zachęcam też do brania udziału w wyjątkowych spacerach np. szlakiem nieistniejących wydawnictw i księgarń po Warszawie - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Karczewska (organizatorka Nocy Księgarń)

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 11.15

pj