Noże: "Złe wychowanie" testuje granice piosenki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 17:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Martyna Matwiejuk i Karol Kruczek rozmawiają o "Złym wychowaniu" zespołu Noże.
Zespół Noże.
Zespół Noże.Foto: Marccelo Gąska/mat. promocyjne

W 2019 roku ukazał się "Gniew" - debiutancka płyta zespołu Noże. Najszerzej komentowanym utworem z tego krążka było "Złe wychowanie". - Postawiliśmy przed sobą duże wyzwanie - chcieliśmy zrobić dobrą muzykę i mieć autorski repertuar - wspomina wokalista i basista zespołu Karol Kruczek. - "Złe wychowanie" to był ostatni numer, który nagraliśmy na płytę, i pierwszy nagrany z naszym docelowym perkusistą Bruno Jasieńskim. W trakcie prac nad tym numerem krystalizował się skład Noży. Energia zamknięta w tym numerze napędziła nas do pracy nad materiałem na kolejną płytę. Sprawiła, że po losowych perturbacjach mieliśmy do czego wracać.

Gęsty, nasycony klimat utworu buduje nie tylko brzmienie, ale i tekst, z wykrzyczanym wręcz refrenem. Pełno w nim alegorii i odniesień. Tekstami, które znalazły się na krążku "Gniew", muzycy udowodnili, że daleko im do banału. - W "Złym wychowaniu" drobna sytuacja urasta do potęgi, a w "dużym refrenie" osiągnąłem maksimum swojej wydolności, jeśli chodzi o wokal - wspomina rozmówca Martyny Matwiejuk. - Dla mnie był to test graniczny wytrzymałości formy piosenkowej: zwarte zwrotki i refren rozkręcony tak, że aż zaczyna się rozpadać. Cieszę się, że udało mi się obronić ten zamysł. Podkreślić należy też decyzję o tym, że teksty utworów zespół Noże pisał po polsku.

Posłuchaj
07:27 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - noze 24.11.2022.mp3 "Złe wychowanie" - historia utworu zespołu Noże (Muzyczny Lunch/Czwórka)

- Zanim podjęliśmy taką decyzję, musieliśmy pogodzić się, że niektóre zwroty przedstawione po polsku bywają nachalne, że nie są przezroczyste i "wystają" z piosenki - wyjaśnia muzyk. - Gdyby lider The Cure Robert Smith napisał angielski odpowiednik tej piosenki, to numer mógłby sobie płynąć w pogłosach. W naszej wersji mamy sam bas, gołą perkusję z minimalnym pogłosem, prawie zero gitar w zwrotkach i tekst, który jest z przodu. Chciałem uciec od poczucia, że to są moje wiersze z notatnika. Chciałem zacząć pisać piosenki. I wydaje mi się, że na nowej płycie poradziłem sobie z tym jeszcze lepiej. 25 listopada to data premiery pierwszego singla promującego drugi krążek zespołu Noże. Utwór będzie zatytułowany "Heliocentryzm".  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez NOŻE (@nozenozenoze)

Był sobie numer - posłuchaj, jak powstawały Twoje ulubione piosenki >>>

Noże - Złe wychowanie (Official Video) / FONOBO Label

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Materiał przygotował: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 13.45

kul/kor

Czytaj także

Franio Mucha o "Salve Mel": to strach, że zabraknie mi czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 16:50
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem o piosence "Salve Mel" opowiada Franio Mucha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń