Powrót legendy. Jak brzmi "Sugar Free" - nowa płyta grupy Flapjack?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 06:40
Legendarna formacja Flapjack powraca - z nową płytą i w nowym składzie. Album "Sugar Free" przenosi słuchacza do czasów, gdy w klubach "stage diving", czyli skakanie ze sceny w tłum, było czymś naturalnym.
Flapjack - Robert Litza Friedrich,  Jakub Kroto Krotofil, DJ Eprom (Michał Baj).
Flapjack - Robert "Litza" Friedrich, Jakub „Kroto” Krotofil, DJ Eprom (Michał Baj).Foto: Bartek Koziczyński
  • 30 lat po pierwszych zagranych dźwiękach zespół Flapjack powraca na scenę z nowym, studyjnym materiałem.
  • Grupa założona przez Grzegorza "Guzika" Guzińskiego oraz Jahnza stała się jednym z symboli szeroko pojętej polskiej muzyki rockowej lat 90.
  • Po nagłej śmierci Guzińskiego zespól zawiesił działalność, ale na krótko. Po serii koncertów "Tribute to Guzik" postanowił wrócić do studia nagraniowego.
  • Na nowej płycie "Sugar Free" debiutują wokaliści Jakub "Kroto" Krotofil i Rafał "Hau" Mirocha oraz Michał Baj znany szerzej jako DJ Eprom.

Flapjack - historia zespołu

Flapjack to legenda polskiego hardcore'u i thrash metalu. Zespół powstał w 1993 roku, a stworzyli go wokalista Grzegorz "Guzik" Guziński, gitarzysta Jahnz oraz połowa składu zaprzyjaźnionego Acid Drinkers.

- Miałem 10 lat, leżałem na kanapie i oglądałem telewizję. Trafiłem na koncert fajnej grupy, która miała żółto-zielone logo. Gość na wokalu miał koszulkę Brazylii, drugi wokalista - Juventusu, a ja wtedy grałem w piłkę nożną, więc byłem zachwycony - wspomina Jakub "Kroto" Krotofil. - Grali tak, że nie mogłem uwierzyć, że to polski skład. Do tej pory wydaje mi się to nieprawdopodobne, że w tamtym czasie można było zrobić coś wysokim poziomie.

O grupie Flapjack mówi się, że jest jednym z nielicznych polskich zespołów, które powstały na fali popularności nurtu rap-core i hard-core. Debiutancki album zespołu - "Ruthless Kick" - ukazał się w 1994 roku i od razu otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii "Fonograficzny Debiut Roku”.


Zespół Flapjack na koncercie w studiu Czwórki - 2014 rok. Na zdjęciu Grzegorz "Guzik" Guziński. Zespół Flapjack na koncercie w studiu Czwórki - 2014 rok. Na zdjęciu Grzegorz "Guzik" Guziński.

- Kiedy poznałem "Litzę", czułem się bardzo onieśmielony i jak pisaliśmy teksty bardzo starałem się, żeby nie popełniać błędów, bo to bardzo wymagający gość - opowiada muzyk. - Miałem też zaszczyt poznać "Guzika", zrobiliśmy nawet kawałek "Who’s Next" i bywaliśmy na koncertach. Spędziliśmy razem fajny czas.

Posłuchaj
10:59 CZWÓRKA Rock Blok - flapjack 15.09.2023.mp3 Zespól Flapjack powraca. Jakie są plany muzyków? (Rock Blok/Czwórka)

Nagła śmierć "Guzika" i reaktywacja zespołu

Gdy w styczniu 2021 roku zmarł nagle Grzegorz Guziński, wydawało się, że dla zespołu to definitywny koniec. Tymczasem kilkanaście miesięcy później jego koledzy postanowili reaktywować grupę - pierwotny plan zakładał zagranie kilku koncertów wraz z zaproszonymi gośćmi specjalnymi i przeznaczenie dochodu na wsparcie najbliższej rodziny "Guzika". Koncerty wskrzesiły rockowego ducha dawnych lat i zespół postanowił przy okazji prób zarejestrować kilka utworów. Tak powstał album "Sugar Free", na którym w rolach wokalistów debiutują: gość Czwórki oraz Rafał "Hau" Mirocha.

Jak powstał album "Sugar Free"?

- Było to szalone, żeby zgodzić się na coś takiego, ale skoro zdecydowałem się podjąć to wyzwanie, to musiałem zabrać się do roboty - mówi "Kroto". - Na co dzień gram w zespole Hope, więc rapowanie na ciężkich bitach nie było mi obce. Flapjackowi polecił mnie syn Jahnza, który skontaktował się z "Litzą", a ten zadzwonił do mnie z propozycją. Zagraliśmy pierwszą, ciężką i stresującą próbę, ale jak zobaczyłem, że moi starzy idole też mają ten dreszcz emocji, pomyślałem, że to może się udać.

Sprawdź też:

Jak przyznaje rozmówca Bartka Koziczyńskiego, "Sugar Free" to praca zbiorowa, bo każdy z muzyków miał wpływ na kształt albumu. Na krążku znalazły się utwory będące eklektycznym połączeniem muzyki metalowej, rap i hard-core. Oprócz "Kroto" i "Hau" w zespole zadebiutował też Michał Baj - znany szerzej jako DJ Eprom. - Od dawna byłem fanem Eproma, więc zależało mi, żeby dołączył do naszego składu. Wniósł wiele litrów żuru, bo jest fanem tej zupy oraz fantastyczne riffy, bo okazało się, że jest niezłym gitarzystą. Można to usłyszeć m.in. w numerze "Sugar Free", który dał tytuł całej płycie - dodaje Jakub Krotofil. 

FLAPJACK - NOBODY (Lyric Video) | Flapjack Official

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Jakub "Kroto" Krotofil (Flapjack)

Data emisji: 15.09.2023

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Sosnowski i "Hej!". "To ostatni singiel polskiego Toma Waitsa"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 17:20
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Bartek Koziczyński wspomina twórczość Barta Sosnowskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myslovitz. Grali cały czas, dziś wracają z nowym albumem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 12:23
Po 10 latach od poprzedniej płyty Myslovitz wraca z nowym albumem. "Wszystkie narkotyki świata" to krok w stronę jasności, choć zespół pozostaje w melancholijnych klimatach. 
rozwiń zwiń