Skalpel w bigbandowej odsłonie - największe klasyki zespołu na płycie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 18:30
Niedawno premierę miał album "Big Band Live" duetu Skalpel. To największe klasyki zespołu i parę niespodzianek nagranych kilka lat temu na żywo z 17-osobowym Big Bandem pod wodzą Patryka Piłasiewicza. - Zaletą tego materiału jest to, że on nie utracił swojej świeżości po latach i dlatego warto go było wydać i zaprezentować słuchaczom - mówią w Czwórce Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli duet Skalpel.
Duet Skalpel tworzą Marcin Cichy i Igor Pudło.
Duet Skalpel tworzą Marcin Cichy i Igor Pudło.Foto: Bartosz Hołoszkiewicz/mat. prom. No Paper Records
  • Na początku listopada 2023 pojawiło się wydawnictwo Skalpel "Big Band Live".
  • Jest to podwójne albumowe wspomnienie koncertów Skalpel Big Band, które miało miejsce kilka lat temu pod wodzą Patryka Piłasiewicza.
  • Na albumie znalazły się największe klasyki zespołu i parę niespodzianek.
  • W Czwórce o wydawnictwie opowiadają Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli duet Skalpel.

Działający od 1998 roku duet Skalpel łączy inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Pierwsze dwa wydawnictwa: "Skalpel" i "Konfusion", nagrane dla wytwórni Ninja Tune, zaowocowały znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od "NME", przez "Pitchfork" i "The Wire", po "DJ Magazine", i koncertami na całym świecie. Płyty Skalpela z katalogu Ninja Tune zaliczane są dziś do klasyki jazztroniki, zaś kolejne "Transit" (2014) i "Highlight" (2020) to wyśmienita aktualizacja i modyfikacja unikalnego, analogowo-cyfrowego brzmienia duetu. W 2022 roku ukazał się ich krążek "Origin".

Skalpel "Big Band Live"- muzyczne wspomnienie 

Na początku listopada tego roku światło dzienne ujrzało wydawnictwo, które było efektem współpracy z 17-osobowym Big Bandem pod wodzą Patryka Piłasiewicza - Skalpel "Big Band Live". - Projekt miał miejsce cztery lata temu, ale cieszymy się, że odkładanie się skończyło i że płyta już fizycznie na winylu i na CD istnieje - mówią Marcin i Igor. - Zaletą tego materiału jest to, że nie utracił on swojej świeżości po latach i dlatego warto go było wydać i zaprezentować słuchaczom. Zarówno tym, którzy byli na kilkunastu koncertach zespołu i chcieliby powspominać, jak i tym, którzy nie byli i żałują, a teraz będą żałowali jeszcze bardziej. Jednak pocieszeniem jest to, że można tego posłuchać.

Źr. Youtube/Skalpel - Wonderland In Alice (Big Band Live)


Witalność, wirtuozeria, vibe - podwójne efektowne wydawnictwo wspaniale dokumentuje nastrój i emocje, które towarzyszyły temu projektowi. 

- Bardzo ciekawe dla nas było słyszeć tę muzykę w wykonaniu zespołu, gdzie zarówno byliśmy trochę jakby w środku jako współtwórcy, ale i na zewnątrz, jako słuchacze. I też zastanawiając się, kto jest autorem tego wszystkiego - opowiadają goście Czwórki. - To jest trochę postmodernistyczny temat, ale ważne jest to, że finałem jest muzyka, której ludzie słuchają i przeżywają emocje.

Źr. Youtube/Skalpel - On The Road (Big Band Live)


Skalpel i ich utwory - "szerzej i grubiej"

Skalpel "Big Band Live" to pięknie albumowe wspomnienie koncertów, które porywa niezwykłym groovem i hipnotycznym transem. Zachwyca wirtuozeria i fantazja solistów, aranżacje zaś są oszałamiające. Jak zaznaczają rozmówcy Adama Smolarka, Big Bandowi udało się oddać ducha utworów duetu Skalpel.


Posłuchaj
31:41 CZWORKA/Stacja kultura - Skalpel - 01.12.2023.mp3 Marcin Cichy i Igor Pudło o albumie Skalpel "Big Band Live". (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Zespół zrobił to szerzej i "grubiej", bo jest więcej instrumentów i te aranżacje są rozbudowane nie tylko "wzdłuż", ale i "wszerz" - tłumaczą Marcin Cichy i Igor Pudło. - Jest więcej warstw i można powiedzieć, że jest to muzyka w innej przestrzeni. Nasze aranżacje w pierwotnych wersjach są oczywiście bardziej oszczędne i minimalistyczne, a tutaj są momenty bardziej epickie i spektakularne.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Marcin Cichy, Igor Pudło (Skalpel)

Data emisji: 01.12.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/mat.pras./kc

Czytaj także

"Tkanie ambientu". Air hunger o płycie "Grace"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 12:40
Dawid Schindler - pod pseudonimem air hunger - tka delikatne, ambientowe kompozycje grane na gitarze. W tym roku artysta wydał płytę "Grace", a wkrótce wystąpi na koncercie razem z legendarnym kompozytorem Williamem Basinskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

PiotrkOFF Art Festival - co działo się w Piotrkowie Trybunalskim?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 09:50
Jest intrygujący i bezkompromisowy. Łączy stylistyczne skrajności oraz odmienne formy ekspresji. Promuje kulturę niezależną i robi to już od 13 lat. W tym roku na PiotrkOFF Art Festiwal wystąpili m.in. Bastarda Trio, Rosa Vertov i Luksja Sound. a Czwórka była patronem medialnym imprezy.
rozwiń zwiń