Naukowcy wynaleźli nową metodę walki z bezsennością?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 14:35
Bezsenność albo zła jakość snu to poważne problemy, z którymi mierzy się dziś wielu ludzi. - Średnio połowa Polaków skarży się na problemy z zasypianiem albo przesypianiem całej nocy - mówiła dr Marta Jackowska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Problemy z bezsennością dotyczą wielu Polaków
Problemy z bezsennością dotyczą wielu PolakówFoto: Marcos Mesa Sam Wordley /Shutterstock.com

- Powinniśmy przesypiać każdej nocy siedem, osiem godzin, jednak wielu z nas to się nie udaje. - Niestety spora część z nas śpi znacznie krócej, albo jest to sen przerywany, który także przynosi mniej korzyści niż przesypianie całej nocy - mówiła ekspert. - Maksymalnie 10 proc. społeczeństwa cierpi na kliniczne zaburzenia snu i rozwiązanie problemu stanowić może terapia poznawczo-behawioralna, która - to potwierdzone naukowo - działa. Jednak pozostali, czyli ludzie, którzy nie mają medycznej diagnozy, są pozostawieni samym sobie i dla nich alternatywą jest po prostu zadbanie o prawidłową higienę snu. 

Naukowcy pracują nad metodami, które mogą poprawić jakość snu. Jednym z rozwiązań może okazać się stymulacja nerwu błędnego, najdłuższego z nerwów czaszkowych. Może ona przyczynić się m.in. do obniżenia poziomu kortyzolu i pobudzenia w nocy. Badania skuteczności tej metody prowadził międzynarodowy zespół z udziałem dr Marty Jackowskiej. 

Sprawdź także:

- Ten nerw łączy nasz mózg z organami zewnętrznymi i kontroluje podstawowe funkcje życia, takie jak trawienie - mówiła ekspert. - Tym razem w badaniach nad bezsennością mieliśmy osoby z generalnej populacji, które miały zaburzenia snu. Pokazaliśmy, że po dwóch tygodniach stymulacji pojawiły się efekty. Tam, gdzie stymulacja była udawana, nic się nie zdarzyło. Tam, gdzie stymulacja była prawdziwa, obserwowaliśmy pewną poprawę.

Posłuchaj
02:49 _PR4_AAC 2023_03_31-12-50-07.mp3 Badania nad bezsennością - czy nowe metody okażą się skuteczne? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 12.40

kd