Czy grozi nam epidemia bezsenności?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 18:10
Z różnych badań wynika, że już połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność może powodować problemy z koncentracją, pamięcią, czy wydajnością w pracy, a także w relacjach z najbliższymi czy współpracownikami.
Audio
  • Skąd się biorą zaburzenia snu, kto jest w grupie ryzyka i jak się je leczy? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Tak naprawdę winny jest nasz styl życia, jego tempo, niemożność sprostania wymaganiom otoczenia - tłumaczyła Karolina Wincewicz. - Sygnałem, że zaczynamy mieć problem, jest nadmierna emocjonalność, wzburzenie, niekontrolowane wybuchy złości, paranoja.  

Zaś jak przekonywała dr Olga Łoza nasze problemy ze snem - choć jeszcze nieuświadamiane - najczęściej zaczynają się już w wieku maturalnym, bądź na studiach. - Stres działa jak katalizator w przypadku wielu przeróżnych zaburzeń psychiatrycznych, lękowych, depresyjnych - wymieniała ekspertka. - W stresie dostajemy "wyrzut" kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie zaburzeń emocji. Gdy jesteśmy niewyspani kortyzol także jest nadmiernie wydzielany. Nadmiar kortyzolu prowadzi zaś do depresji, depresja powoduje stres. W ten sposób błędne koło się zamyka - tłumaczyła dr Olga Łoza.

Częstsze deficyty snu predysponują nas też do irracjonalnych zachowań - na drogach, w relacjach społecznych i w codziennych sytuacjach. Jednak zaburzenia snu to jednak nie tylko bezsenność także nadmierna senność. Jak unikać problemów ze snem i jak dbać o jakość swojego snu? Czym jest tzw. bezsenność przygodna i jakich błędów nie popełniać podczas leczenia? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karolina Wincewicz (psycholog, psychoterapeutka, Centrum Terapii "Dialog"), dr Olga Łoza (rezydentka psychiatrii w szpitalu klinicznym WUM)

Data emisji: 28.03.2019 

Godzina emisji: 15.09

kd/kul

Czytaj także

Wiosenne przesilenie - wymówka czy stan chorobowy?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:10
Niektórzy uważają, że przesilenie wiosenne to świetna wymówka, żeby zwolnić tempo i odpocząć nieco od pracy. Tymczasem owa "przypadłość" ma swoją medyczną nazwę i objawia się nie tylko zmęczeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany cywilizacyjne - katalizator stresu i problemów psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 17:06
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zachowanie higieny także w tej sferze, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konflikty w związku. Rodzą się z niedopowiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 17:50
Na trzy związki statystycznie przypada jeden rozwód - podaje GUS. A ci, którym się udaje, statystycznie kłócą się 312 razy w roku. - Nie ma ucieczki od wzorca kulturowego, w którym nas wychowano. Jeśli pochodzimy z różnych światów może to stanowić przeszkodę. Komunikacji z partnerem nauczymy się, ale zmiana wartości to już inna sprawa - wyjaśnia Paweł Woliński
rozwiń zwiń