Wodne parkingi nowym pomysłem Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 18:54
W Stambule, jak i wielu innych światowych metropoliach, szukanie miejsc do zaparkowania jest prawdziwą zmorą kierowców. Włodarze tureckiego miasta wpadli na pomysł, jak sobie z tym poradzić.
Audio
Stambuł
StambułFoto: Glow Images

Pomysł wydaje się dość oryginalny. Władze Stambułu chcą wprowadzić parkingi pływające po Bosforze i morzu Marmara.
- Nietypowy pomysł na rozładowanie miasta i korków w nich to pływające parkingi - przybliża w "Czwartym wymiarze" temat Mikołaj Jakimowicz z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar". - Oczywiście nie chodzi o wyznaczenie linii wodnych czy miejsc, ale o wykorzystanie miejsca na kilkupiętrowych promach, na których kierowcy mogliby parkować. W ten sposób nie trzeba by było wygospodarowywać nowej przestrzeni na lądzie.
Władze miast europejskich starają się raczej rozładowywać ten problem inaczej, ograniczając dostęp aut do centrów i to chyba lepsze wyjście. Widok dziesiątek pływających po rzece barek wypełnionych autami wydaje się mało atrakcyjny.
(ac)

Czytaj także

U nas mikołajki, a w Turcji tańczą derwisze

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 18:46
Słoneczne wybrzeże, wirujący derwisze, bakłażan pod każdą postacią i Stambuł, który wciąga jak narkotyk - taka jest Turcja, kraj dwóch kontynentów i wielu twarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast samochodów złodzieje kradną... części do nich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 10:00
Zamiast samochodów złodzieje coraz częściej kradną wyłącznie części. Tych bowiem dużo łatwiej jest się potem pozbyć. Ostatnio rośnie popyt na katalizatory, których wymontowanie jest stosunkowo proste i trwa zaledwie kilkanaście minut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2014 - będzie rewolucja w motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:00
Stare przysłowie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Zasada ta nie obowiązuje jednak w świecie motoryzacji, gdzie producenci zasypują nas technologicznymi nowinkami i co rusz prezentują nowe modele "wszystkomających" aut.
rozwiń zwiń