Zamiast samochodów złodzieje kradną... części do nich

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 10:00
Zamiast samochodów złodzieje coraz częściej kradną wyłącznie części. Tych bowiem dużo łatwiej jest się potem pozbyć. Ostatnio rośnie popyt na katalizatory, których wymontowanie jest stosunkowo proste i trwa zaledwie kilkanaście minut.
Audio
  • Złodzieje zamiast samochodów coraz częściej kradną wyłącznie niektóre części - materiał Martyny Ogonek (Czwórka/Poranek OnLine)
Łatwiej jest ukraść konkretną część niż cały samochód
Łatwiej jest ukraść konkretną część niż cały samochódFoto: Glow Images/East News

- Złodzieje wycinają katalizatory, często używając do tego specjalnych piłek, bądź palników gazowych - tłumaczy Dariusz Pieronkiewicz z ogólnopolskiego stowarzyszenia Kierowca.pl. - To nie jest operacja na kilka godzin. Sprawnemu złodziejowi cała czynność może zająć nawet 10 minut, zwłaszcza, jeśli złodziej jest wyspecjalizowany.

Kierowca zorientuje się, że "coś jest nie tak" dopiero po uruchomieniu silnika. - Usłyszy hałas, wydobywający się z układu wydechowego - mówi Pieronkiewicz. - Potem rzut oka pod podwozie wystarczy, by stwierdzić, że brakuje jednego z istotnych elementów tego układu.

Gorzej, jeśli jeden z elementów auta zostanie wymontowany w… serwisie samochodowym podczas naprawy, albo nawet zwykłego "przeglądu". - Nieuczciwy pracownik warsztatu może to zrobić. Wówczas usterka nie będzie wykrywalna od razu - mówi ekspert. - Najprawdopodobniej dopiero podczas obowiązkowej kontroli technicznej analizator spalin wykaże, że mieszanka, którą emituje nasz pojazd, nie spełnia norm.

Kradzione katalizatory wcale nie trafiają do innych samochodów. Najczęściej lądują w punktach skupu, a potem wywożone są np. do Rosji.

(kd)

Czytaj także

Typy polskich kierowców. Sprawdź, do której grupy należysz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 18:40
Władczy, pobłażliwy, postępowy i agresywny - to cztery rodzaje mężczyzn, których spotkać można na polskich drogach. A ty, do której grupy się zaliczasz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie samochody kręcą Piotra Adamczyka?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 11:17
Znany aktor pała ogromną miłością do aut zabytkowych, którymi często porusza się na planie serialu "Czas honoru". - Samochody były moją pasją od dziecka - opowiada Adamczyk w "Czwartym wymiarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Hołowczyc: zapinaj pasy!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 07:50
W Polsce jest obowiązek zapinania pasów podczas jazdy. Jedni się stosują, inni starają się omijać ten nakaz. - Żaden kierowca rajdowy nie odważyłby się wziąć udziału w wyścigu, gdyby jego pojazd nie był wyposażony w pasy - mówi Krzysztof Hołowczyc, rajdowiec.
rozwiń zwiń