Warto obserwować niebo. Czeka nas dużo atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 09:00
- Kolejny tydzień będzie łaskawy dla miłośników astronomii - przekonuje Karol Wójcicki z Centrum nauki Kopernik.
Audio
  • Jakie ciekawe zjawiska będzie można zaobserwować w kosmosie niebawem? - Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik (Czwórka/Czwarty wymiar)
Warto obserwować niebo. Czeka nas dużo atrakcji
Foto: NASA Goddard Photo and Video/Flickr/CC

27 lipca wypada nów księżyca. - Dzięki temu przez cały tydzień będzie go ubywać i widoczny będzie tylko w drugiej połowie nocy - tłumaczy ekspert. To świetna wiadomość dla tych, którzy uwielbiają obserwować rozgwieżdżone niebo. Zwłaszcza, że jak zapowiada Wójcicki, naprawdę dużo będzie się działo.

- Po pierwsze na nasze niebo zaczyna powracać międzynarodowa stacja kosmiczna. Niestety ustawienie orbity względem Polski i całej planety jest takie, że by zobaczyć tego największego satelitę ziemskiego, należy wstać wcześnie rano, tuż przed wschodem słońca, czyli ok. godz. 2 - 3 w nocy - mówi ekspert.

Satelita najbardziej widoczny ma być 25 lipca o godz. 3.28. - Wtedy bowiem stacja wzniesie się bardzo wysoko nad naszymi głowami i będzie wyjątkowo jasna - przekonuje Wójcicki w "Czwartym wymiarze".

Jednak w tę noc warto poczekać ze snem jeszcze trochę. - Około 4 rano dojdzie bowiem do przepięknej letniej koniunkcji księżyca, który przyjmie formę "sierpa", razem z dwiema planetami: Wenus i Merkurym, "wiszącym" nisko nad wschodnim horyzontem - mówi Wójcicki. - Te trzy obiekty utworzą na niebie trójkąt.

Czytaj także Wycieczki w kosmos - nie tylko dla najbogatszych <<<

By je wypatrzeć warto ciepło się ubrać i stanąć na wzniesieniu, żeby nic nie przesłaniało nam horyzontu. Co jeszcze zobaczyć będzie można na polskim niebie w najbliższym czasie i jakie atrakcje czekają miłośników astronomii? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Karolem Wójcickim.

(kd, ac)

Czytaj także

Dr Tomasz Rożek: kosmos nie jest nieskończony, ale wciąż się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:00
Dr Tomasz Rożek, popularyzator nauki i autor książki "Kosmos" przyznaje, że sam "nie ogarnia kosmosu". - Ale mimo to staram się go oswoić - opowiada w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmici istnieją? Hermaszewski: każda załoga w kosmosie widzi "coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 12:00
W czwartkowym "Poranku OnLine" sprawdzaliśmy, czy rzeczywiście kosmici istnieją, a jeśli tak, to dlaczego upodobali sobie właśnie nasz kraj? Okazuje się, że kontakt z nimi miało już wielu znanych z pierwszych stron gazet Polaków, a także niektórzy słuchacze Czwórki.
rozwiń zwiń