Dr Tomasz Rożek: kosmos nie jest nieskończony, ale wciąż się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:00
Dr Tomasz Rożek, popularyzator nauki i autor książki "Kosmos" przyznaje, że sam "nie ogarnia kosmosu". - Ale mimo to staram się go oswoić - opowiada w Czwórce.
Audio
  • Dr Tomasz Rożek o tajemnicach wszechświata i swojej książce "Kosmos" (Czwórka/Poranek OnLine)
Dr Tomasz Rożek: kosmos nie jest nieskończony, ale wciąż się powiększa
Foto: Dave Halliday/Flickr

- Cała wiedza naukowa ludzkości dotyczy tylko fragmentu tego, co znajduje się we wszechświecie - tłumaczy dr Tomasz Rożek. - Bo wszystkiego nie da się pojąć, kosmos jest za duży, zbyt dynamiczny.  Na pewno jednak nie jest nieskończony i wciąż pęcznieje.

I choć, jak przyznaje Rożek, logika nakazywałaby myśleć, że kosmos rozszerza się coraz wolniej, jest wręcz przeciwnie - on przyspiesza. - O tym, że wszechświat się powiększa, decyduje najprawdopodobniej "ciemna energia", która działa trochę tak, jak antygrawitacja - opowiada pisarz. - Nie wiemy jednak, jak kształt ma wszechświat.

/

Dr Tomasz Rożek w swojej książce stara się pokazać te elementy wiedzy o kosmosie, które ludzie w prosty sposób mogą zrozumieć. "Kosmos" więc to napisana przystępnym językiem literatura familijna. Są tam dialogi, przykłady z życia codziennego, obrazowe porównania, intrygujące ciekawostki i propozycje doświadczeń, które każdy może przeprowadzić w domowych warunkach. Bo dr Rożek chciał stworzyć pozycję dla możliwie jak najszerszego odbiorcy.

Czytelnicy wciąż zadają mu więc mnóstwo pytań, a Rożek przyznaje, że lubi, gdy ludzie są ciekawscy. - Każde z takich pytań jest trochę zaskakujące - mówi gość Czwórki. - A poza tym odpowiadanie na nie pozwala mnie samemu uporządkować sobie w głowie wiele rzeczy.

Książka, pt. "Kosmos" powstała właśnie dzięki pytaniom, które dr Rożek sam sobie stawiał. - Robię to zresztą cały czas - mówi gość "Poranka OnLine". - W nauce jest tak, że uzyskanie jednej odpowiedzi, rodzi dziesiątki następnych znaków zapytania.

Wiedza o kosmosie jest zbyt obszerna, by mógł ją posiąść jeden człowiek

Dr Rożek przyznaje, że tytułowego bohatera swojej książki, czyli kosmosu, się nie boi, ale czuje przed nim respekt. Jego zdaniem też najprawdopodobniej większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo niestabilny jest wszechświat, w którym żyjemy. - Trochę mitologizujemy kosmos, uważamy, że to bardzo romantyczne miejsce - mówi dr Rożek. - Leżąc wieczorami na ziemskich trawnikach obserwujemy go i myślimy, że wszystko w nim jest uporządkowane. A nie ma nic bardziej mylnego. Kosmos jest nieprzyjazny i potencjalnie groźny dla naszej małej planety z cieniutką atmosferą.

Jak przyznaje autor, kosmos także bardzo dynamicznie się zmienia, czego ludzie nie dostrzegają, gdyż po prostu zbyt krótko żyją. - Ale nawet w trakcie tych kilkudziesięciu lat, które są nam dane, zdarzają się różne niespodziewane sytuacje... - przestrzega dr Rożek.

(kd/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kosmos NAUKA

Czytaj także

Gagarin melduje wykonanie zadania!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 16:00
Świat wstrzymał oddech, gdy 12 kwietnia 1961 roku. Jurij Gagarin w statku kosmicznym Wostok 1 wystartował w przestrzeń kosmiczną. Jego misja zakończyła się sukcesem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uderzenie asteroidy w Ziemię może być silniejsze niż wybuch bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 17:34
Zagrożenie ze strony asteroid jest większe, niż się wydaje - twierdzą amerykańscy eksperci z Fundacji B612. Domagają się jednocześnie stworzenia systemu lepszej ochrony Ziemi przez niebezpieczeństwami z kosmosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym tak naprawdę jest odpoczynek?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 13:17
Majówka to doskonały czas, żeby odsapnąć, zwolnić tempo życia i po prostu odpocząć. Sposobów na to jest wiele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy matematyka na maturze jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 17:00
Ponad 330 tys. maturzystów przystąpiło do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Dwa lata temu ten test okazał się za trudny dla 20 proc. abiturientów. Niezależnie od tegorocznych wyników, dyskusje na temat tego, czy matematyka na maturze jest potrzebna, będą trwały w najlepsze.
rozwiń zwiń