Filmy z I wojny światowej są już w internecie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 19:00
Od 2012 roku gromadzony jest i digitalizowany materiał filmowy z czasów I wojny światowej. W międzynarodowym projekcie European Film Gateway uczestniczy kilkadziesiąt archiwów europejskich.
Audio
  • Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią opowiada o miedzynarodowym projekcie związanym z I wojną światową - EFG 1914 (Czwórka/Czwarty wymiar)
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Foto: Wikipedia/domena publiczna/Royal Engineers No 1 Printing Company.

European Film Gateway to projekt zakrojony na szeroką skalę, w jego skład wchodzi również duża baza filmów z okresu I wojny światowej. 
- To pomysł na udostępnienie zdigitalizowanych materiałów filmowych i archiwalnych w jednym miejscu - wyjaśnia Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią. - Kilkadziesiąt archiwów europejskich porozumiało się i w jednym miejscu udostępniają i upowszechniają swoje zdigitalizowane zbiory. Można je oglądać online z każdego miejsca na świecie.

Czytaj także: I wojna światowa. Dlaczego Polacy o niej nie pamiętają?
Fragment European Film Gateway poświęcony I wojnie światowej - EFG 1914 - powstał z okazji 100. rocznicy wybuchu wojny, którą obchodzimy w tym roku. - W tej chwili projekt 1914 to blisko 3000 różnego rodzaju materiałów, kronik, dokumentów, fabuł, materiałów propagandowych, bardzo różnych materiałów filmowych - wyjaśnia specjalistka.

Dziwić może fakt, że wśród tysięcy filmów prawie nie znajdziemy walk, za to świetnie udokumentowane jest życie żołnierzy, ich ziemianki, kuchnie polowe. Nie brakuje materiałów pokazujących walczących na froncie wschodnim, terenach dzisiejszej Polski. Odnaleziono materiały z Warszawy z 1915 roku, prezentujące np. cerkiew św. Aleksandra. Nie brakuje też obrazów różnych wiosek czy inscenizacji walk - o szczegółach projektu EFG dowiesz się więcej słuchając całego materiału z "Czwartego wymiaru" .

(pj/asz)

Czytaj także

I wojna światowa - dramatyczne ludzkie losy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 10:13
28 lipca przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, jednego z najważniejszych konfliktów w historii świata. W Czwórce o ówczesnych wydarzeniach opowiadać będą Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny, autorzy książki "Nasza wojna. Imperia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa. Dlaczego Polacy o niej nie pamiętają?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:00
28 lipca to rocznica wybuchu I wojny światowej, ogromnego konfliktu, dzięki któremu Polska wróciła na mapę świata. - To był nie tylko konflikt zbrojny, ale także przełom kulturowy i technologiczny - mówi historyk Maciej Krawczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa - ważny i zapomniany front wschodni

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 19:00
Z I wojną światową kojarzą nam się bitwy nad Sommą, Marną czy pod Verdun. Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny w swojej książce "Nasza wojna" przypominają o co najmniej równie ważnych miejscach na mapach frontu wschodniego – Gorlicach, Przasnyszu czy Przemyślu.
rozwiń zwiń