I wojna światowa - dramatyczne ludzkie losy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 10:13
28 lipca przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, jednego z najważniejszych konfliktów w historii świata. W Czwórce o ówczesnych wydarzeniach opowiadać będą Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny, autorzy książki "Nasza wojna. Imperia".
Rosyjscy jeńcy, I wojna światowa
Rosyjscy jeńcy, I wojna światowaFoto: wikimedia.commons/fot.JBarta

W poniedziałkowej audycji "4 do 4" po godz. 15.00 zaprosimy was na rozmowę z historykami, badającymi losy uczestników I wojny światowej, Włodzimierzem Borodziejem i Maciejem Górnym.
Prof. Włodzimierz Borodziej jest historykiem, specjalizującym się w historii najnowszej. W swoim dorobku ma m.in. książki "Gdyby... całkiem inna historia Polski: historia kontrfaktyczna” (2009) i "Der Warschauer Aufstand 1944" (2001). Dr Maciej Górny związany jest m.in. z Niemieckim Instytutem Historycznym.

Okładka
Okładka książki
"Nasza wojna. Imperia"

Efektem pracy Górnego i Borodzieja jest książka "Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia 1914-1918", w której autorzy koncentrują się nie na polityce międzynarodowej, czy militarnych posunięciach państw, biorących udział w ówczesnych krwawych wydarzeniach, ale przede wszystkim na losach jednostek, społeczeństw i wpływie, wywarły na nich wojenne doświadczenia.
Zobacz także: Rocznica wybuchu I wojny światowej na antenie Czwórki <<<

Oprócz historii walk pod Verdun, czy Marną, przeczytamy więc w "Naszej wojnie" także o innych, równie ważnych miejscach na mapach frontu wschodniego - Gorlicach, Przasnyszu czy Przemyślu.
Na rozmowę z Włodzimierzem Borodziejem i Maciejem Górnym zapraszamy do audycji "4 do 4" w poniedziałek, 28 lipca, po godz. 15.00.

(kd)
Czytaj także

"Dziewczyny z Powstania" nikogo nie pozostawią obojętnym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 11:00
Wśród wielu książek, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, ta jest wyjątkowa. "Dziewczyny z Powstania" pomagają poznać historię z perspektywy kobiet w nim uczestniczących. - To ukazanie kwestii przyziemnych, a nie polityki, czy aspektów militarnych. Bo przecież w trakcie powstania toczyło się normalne życie w nienormalnych warunkach - mówi pisarka Anna Herbich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I wojna światowa - skutek politycznych kalkulacji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 17:00
Zbliża się 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, jednego z najtragiczniejszych i najważniejszych konfliktów w historii świata. - Ta wojna mogła wybuchnąć równie dobrze wcześniej, jak i później. To była przemyślana decyzja państw biorących w niej udział - mówi historyk Michał Szukała.
rozwiń zwiń